(Ne)známý tamarind – konzumujeme ho běžně a má překvapivé zdravotní účinky

Tamarind3

U nás sice tento exotický strom neroste, ale přesto si bez něj nedovedeme žádné grilování představit. Tvoří totiž jednu z hlavních součástí oblíbené worcesterové omáčky. Jde však o poměrně „chudé“ využití, které našemu organismu kromě krátkodobého potěšení jazyka prakticky nic nepřináší. A jak to změnit?

Tamarind indický (Tamarindus indica) pochází původně z Afriky. Rozšířil se však do celého světa a dnes tvoří neodmyslitelnou součást zejména indických a thajských jídel. Jeho lusky se sladkokyselou dužinou se mohou chlubit dlouhou trvanlivostí, takže si je bez potíží můžete pořídit i u nás.

Zdravotní účinky tamarindu vás nejspíš překvapí

Dužina je vláčná i když vláknitá a chutí nejvíce připomíná kyselejší sušené švestky. Obsahuje množství vitamínu C, dále pak B a E. A nechybí v ní ani železo, vápník, selen, fosfor, draslík nebo mangan.

Díky prospěšné vláknině pomáhá našemu trávení a dokáže potlačit pocity nevolnosti (a to včetně té těhotenské). Stačí jeden jediný lusk nebo zarovnaná lžička sušené dužiny. Pomůže vám se také vyrovnat s vysokými letními teplotami a prospívá samozřejmě i imunitě.

Tamarind

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Limonáda z tamarindu pro horké dny

Pokud si pořídíte sušený tamarind, jednoduše navažte 20 gramů a rozmíchejte je asi ve dvou litrech vody. Nechte vychladit a popíjejte během horkých dní. Tamarind totiž obsahuje látky, které pomáhají organismu lépe se vyrovnávat s vysokými teplotami.

A stejnou limonádu lze použít i v případě horečnatých stavů. Podpoří příznivou reakci těla, ochladí a doplní pitný režim. Pro ještě lepší účinek doporučujeme přidat kousek zázvoru.

Čistá pleť díky tamarindu

A pokud k jedné lžíci sušeného tamarindu přidáte půl lžičky kvalitní kurkumy a za pomoci horké vody vše spojíte v jemnou pastu, získáte skvělou masku pro vyčištění pórů a celkové ozdravení pleti. 20 minut 3-4 x týdně stačí.

A co si počít se samotnými lusky? Klidně je zkonzumujte syrové nebo si z dužiny připravte jednoduchou tamarindovou pastu. Vyjde vás levněji, než ta z obchodů, a vydrží opravdu dlouho.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)