Bílá cuketa trochu klame jménem, jinak je však vynikající

cukety

V posledních letech náš zahradnický trh zaplavuje celá řada novinek. Mezi ty opravdu raritní určitě patří i bílá cuketa. I když, ono to s tou její barvou zase není úplně tak, jak se povídá.

Pokud byste se chtěli přátelům pochlubit opravdu bílou cuketou, museli byste plod téhle odrůdy doslova přesvítit bleskem fotoaparátu. Pak by vzhledem ke kontrastu s okolím opravdu jako bílá vypadala. Jinak je však vždy velmi světle zelená. Což je ovšem oproti tradičním plodům této zeleniny stejně vítaná změna.

Jak na bílou cuketu

Cuketa bílá nebo také Cucurbita pepo Long White je neobvyklá odrůda, která se hodí pro pěstování na záhoně, ale i v truhlících na balkoně nebo terase. Její plody jsou 16 – 20 cm dlouhé, dozrávají do zajímavé světle zelené barvy a pyšní se výbornou chutí.

Bílá cuketa se hodí k tepelné úpravě i do studené kuchyně. Cukety jako takové máme v oblibě zejména kvůli jejich nízkému obsahu kalorií a naopak značně vysokému obsahu vitamínů a minerálů. V tom bílá cuketa za svými sestřičkami nijak nezaostává. Nemusíte ji loupat, pokud ji sklidíte mladou a do polévek nebo teplých salátů může dodat zajímavý barevný akcent.

cukety

Foto: Pixabay

Jak bílou cuketu pěstovat

S předpěstováním semen lze začít už v březnu či dubnu. Jejich klíčení trvá 7 – 14 dní. Rostliny přesazujeme na venkovní stanoviště přibližně v druhé polovině května. Musí jít o slunné a chráněné místo.

Záhon pro cukety můžeme týden až tři před výsadbou zakrýt černou fólií. Ta pomůže půdu dostatečně prohřát a urychlí tak vývoj sazenic. Záhon je vhodné obohatit uzrálým kompostem nebo hnojem. Ideální spona pro výsadbu je 80 x 100 cm, cukety se totiž rychle rozrůstají.

Stanoviště musíme udržovat vlhké, snažíme se ho pokud možno zalévat méně, ale častěji. Plody sbíráme ve chvíli, kdy dorostou délky 10 – 15 cm, maximálně však 20 cm a uchováváme je na chladném místě do doby, než je spotřebujeme.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)