Hřib dubový naleznete i ve smrčí

Hřib dubový

Houbová sezona se aktuálně pomalu dostává do své druhé poloviny. Určitě je třeba konstatovat, že zatím není nijak chudobná. Pravda, v posledních dnech je vcelku sucho a teploty sahají ke třicítce, nicméně i tak se lze v mnohých lokalitách stále setkat se spoustou druhů hub. Jejich nepsaným králem je bezesporu pravák. Ano, řeč je o hřibu dubovém. Právě on je po svém smrkovém kolegovi zřejmě nejoblíbenější a nejsbíranější houbou vůbec. I proto si zaslouží naši pozornost. Podíváme se proto na různé zajímavosti, které se tohoto krásného hřibu týkají.

Voňavý elegantní dubák

Označení má hřib dubový (Boletus aestivalis) opravdu hodně. Jen namátkou bychom mohli uvést výrazy, jako jsou třeba doubáček, dubák, kaměňák, zmiňovaný pravák nebo říbek a podobně. Jiný kraj, jiný houbař, jiné označení. Přesto se ve finále jedná o ten samý hřib vyznačující se krásným polokulovitým až klenutým kloboukem, většinou silným třeněm, který se směrem ke klobouku zužuje a také nádhernou houbovou vůní.  

Hřib dubový

Hřib dubový: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Věčně prolezlé plodnice

Kdy se vám naposledy stalo, že jste našli úplně čistý hřib dubový bez jakéhokoli červíka? Vzpomínat byste museli zřejmě hodně dlouho. Není se čemu divit, většina hřibů dubových má zcela prolezlou třeň. U mnohých plodnice se ale červi nedostanou až do klobouku, takže jej lze bez problémů použít. Červům prostě stejně jako lidem hřib dubový chutná.

Hřib dubový

Červivá plodnice hřibu dubového: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Neroste jen po duby

Samozřejmě, pokud chceme najít hřib dubový, nejspíše vyrazíme do lesa, v němž se nacházejí duby. Často mimochodem roste třeba v trávě pod těmito stromy. Mimo jiné ale může být klidně spojován i s některými exotickými dřevinami, pod kterými vyroste. Jmenovat lze kupříkladu dub bažinný nebo červený. Setkat se s ním lze ale i v parcích a zahradách. Nalezeny byly také plodnice v ryze jehličnatých lesích, a to smrkových, jedlových i borových. Listnaté stromy tady vůbec nebyly.   

Hřib dubový

Hřib dubový: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Hřib dubový: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.