Houba reishi je používána v čínské medicíně už po staletí: Co vám může nabídnout

Lesklokorka lesklá

Houba reishi alias lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), které se říká také také „královská houba“, k nám přišla z Dálného východu. Tedy abychom byli přesní, zdejší odborníci na lidovou medicínu nás seznámili s jejími skvělými účinky.

Možností jejího využití je celá řada. I proto ji dnes seženeme v mnoha doplňcích stravy, určených například pro podporu imunity, v nichž najdeme leckdy i vitamín C, zinek a další prospěšné prvky. A na co se tedy můžeme těšit?

Z lékopisu čínské medicíny

Pokud se podíváme na to, na jaké diagnózy je tato houba doporučována čínskými mistry, pak zjistíme, že je předepisována především pro doplnění životní energii Chi a zmírňuje kašel a příznaky astmatu. Kromě toho ji najdeme také ve směsích používaných při léčbě závratí, nespavosti, bušení srdce a samozřejmě také dušnosti.

Reishi

Foto: Nathan Wilson: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jreishi3.jpg

A najdou se i hlasy, které houby reishi doporučují i proti hypertenzi, vysokému cholesterolu a kardiovaskulárním chorobám, případně také u onemocnění jater a ledvin. Figuruje tu rovněž syndrom chronické únavy, žaludečních vředů a virové infekce. Sem se počítá jak „obyčejná“ chřipka, tak třeba i koronavirus nebo HIV / AIDS. I proto bývají houby reishi předepisovány třeba i při pásovému oparu (zmírňují bolest) a údajně také podporují léčbu rakoviny.

Beta-glukan posiluje imunitu

Z látek, které tito přírodní pomocníci pro zdraví a krásu obsahují, musíme jmenovat především beta-glukan. Ten posiluje náš imunitní systém především tím, že se stará o zvýšení množství makrofágů a T lymfocytů. Rovněž prý houby reishi mohou snížit hladinu cukru v krvi. Nejlépe je však uplatníme právě při posílení imunity.

Zdroj: https://www.superionherbs.cz/betaglukan/

Náhledové foto: Eric Steinert: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ganoderma_lucidum_01.jpg

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)