Netradiční sušení květin v mikrovlnce či ve vodě

Sušení růží

Sušíte květiny? Aby ne, vždyť sušené kytice vypadají náramně. Především v zimním období dají vzpomenout na krásné letní dokonale provoněné chvíle. Krásných kvítků najdete aktuálně na zahradě spoustu. Sušit se dají fakticky všechny. Hodně oblíbené jsou z tohoto pohledu především limonka, proso, třeslice, šáter, smilek nebo různé slaměnky. Výbornou volbou jsou mimo jiné třeba ostrožky. Věnec z nich je pozoruhodný. My se v následujících řádcích podíváme na tradiční, ale i netradiční sušení květin.

Sušení na vzduchu jako klasika

Asi nejjednodušším způsobem sušení je klasické na vzduchu. Rostliny se nejprve očistí od různých zbytků a nečistot. Následně se pak svážou do kytic a suší se. Ideální je sušit v menších kyticích, aby u kytek zůstaly narovnané stonky. Některé rostliny typu mechů a podobných je vhodnější sušit samotné. Stačí ej volně rozložit na síťovinu.

Sušené růžeSušené růže: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sušení ve vodě

Možná si klepete na čelo, nicméně sušení ve vodě se skutečně u mnohých květin vyplatí. Vynikající jsou pro tento druh sušení především růže a hortenzie. Sušení se řeší tak, že nalijeme do vázy cca okolo 3 cm vody a necháme květiny ve váze delší dobu stát. Měly by postupně uschnout tak, že vás pohled na ně bude těšit i tehdy, když už venku žádné květiny nebudou.

Pomůže i sušička na ovoce

Květiny můžete samozřejmě sušit také v sušičce na ovoce. Optimální je tento způsob sušení pro jednotlivé plátky květin. Ty bývají tradičně určené pro pottpouri. Sušičku rozhodně zapněte na nejnižší stupeň. Jen tak se květiny skvěle usuší.

Sušené květiny

Sušené květiny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sušit lze i v mikrovlnce

Jestliže máte nějakou moderní mikrovlnnou troubu, můžete květiny sušit i v ní. Určitě je třeba vyzkoušet dobu sušení na jedné květině, jinak se vám může stát, že konkrétní kytku přesušíte a rozpadne se vám.

Sušení růží: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.