Modré brambory

Seznamte se s modrými bramborami

Modré brambory mohou být pro někoho až příliš extravagantní. Na rozdíl od těch červených je modrá totiž i jejich dužina uvnitř, a to i po uvaření. Můžete je použít v kombinaci s klasickými bramborami, pokud se bojíte velkého množství modré barvy na svém talíři. Modré brambory mohou být skvělým způsobem, jak trochu experimentovat v kuchyni. Současně také svému tělu dodáte více prospěšných látek: modré brambory obsahují o něco více vitamínů a minerálů.

Jak používat modré brambory?

Modré brambory můžete používat namísto klasických brambor nebo společně s nimi. Můžete z nich připravit bramborovou kaši, smažené hranolky, zapečené brambory nebo i bramborový salát (pro bramborový salát vybírejte menší hlízy, protože modré brambory jsou rozvářlivější). Připravují se stejně jako klasické brambory, které již známe.

Modré brambory

Modré brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co se skrývá za modrou barvou brambor?

Modrá barva těchto brambor je způsobena anthokyanovými přírodními barvivy. Tato barviva vykazují antioxidační aktivitu, díky čemuž jsou modré brambory o něco zdravější než brambory žlutomasé. Antioxidanty odvádí z těla ven potenciálně nebezpečné volné radikály. Ty, když se nahromadí, mohou způsobit v těle celou řadu nejrůznějších chorob: od aterosklerózy až po rakovinu. Anthokyanová barviva jsou obsaženy například také v borůvkách, které považujeme za superpotravinu.

Skladování brambor

Vaření modrých brambor je bohužel třeba naplánovat předem. Hlízy skladujeme při teplotě 4 až 6 °C, ale aby byly chutnější, je potřeba je minimálně týden před kuchyňskou úpravou skladovat při teplotě 20 °C. To znamená, že modré brambory neskladujeme v lednici (ostatně ani ty žlutomasé bychom neměli uchovávat v lednici). Chuť brambor je velice podobná žlutomasým bramborám a můžete je taktéž zaměňovat. Na modré brambory nepotřebujete hledat žádné speciální recepty.

Modré brambory: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *