Není kečup jako kečup! Několik tipů pro výběr kvalitního

Kečup

Milujete kečup? Pokud ne, určitě ho mají rády alespoň vaše děti. Vždyť tento výrobek rajčat se vyznačuje skvělou chutí a také obsahem lidskému organismu prospěšných látek. Obsahuje jak rajčata, tak i barvivo lykopen napomáhající činnosti srdce, mozku a fungování cév. Jde fakticky jen o to, aby kečup obsahoval dostatek lykopen a samozřejmě i rajčat a dalších přísad. Starat by se o to měla vyhláška Ministerstva zemědělství s číslem 157/2003 Sb. Ta jednoznačně stanovuje, co by mělo v kečupu být obsaženo, aby se skutečně mohlo jednat o kečup. Mnozí výrobci se v důsledku šetření snaží nazývat kečup různou kečupovou omáčkou a podobně. I samotné kečupy se ale mohou lišit. Jak tedy vybrat ten správný?

Typy kečupů

Může jich být hned několik. Standardně se jedná o kečupy:

  • jemné, tedy sladké,
  • ostré, čili pálivé,
  • prima, extra, speciály dle obsahu rajčat.

Konzervanty a cukry

Co se týká samotné konzervace kečupu, řeší se třemi způsoby. Dva jsou tepelné a jedná se o takzvaný horký rozliv a pasterizaci. Třetí je samozřejmě chemické konzervování. Používají se konzervanty, které jsou schválené a podléhají pravidelnému revidování. Chemicky ošetřený kečup vydrží po samotném otevření mnohem déle. Co se týká sladidel, volit lze glukózový sirup nebo klasický rafinovaný cukr.

Sklo, či plast?

Je jasné, že z plastu se kečup mnohem snáze servíruje. Sklo je jakýmsi předpokladem, že byl konzervován přímo v lahvi teplem. Přes čiré sklo také poznáte, jakou má ve skutečnosti kečup barvu. Čím je sytější, tím lze říct, že se jedná o kvalitnější výrobek. Lze říct, že v něm bývá mnohem vyšší podíl rajčat.

Sůl a koření

Podle předpisů může být v kečupu maximálně 3,5 % soli. To značí zhruba 3,5 g na 100 g kečupu. Sůl může být kamenná či mořská. U kamenné počítejte také s přítomností jódu. Výrobci jinak nejsou nijak nuceni rozkrývat svou vlastní recepturu. Suroviny do obsahu 2 % uvádět nemusí. Pokud obsahuje kečup celer, pak ano. Některé osoby na něj mohou být alergické.

Ostatní aspekty volby

Přidaná barviva se do kečupů vůbec nesmí přidávat. Výrobci se tedy holedbají jakousi samozřejmostí. Další volba spočívá v bio či nebio kvalitě. Nezapomeňte se podívat i na datum minimální spotřeby. Čím je datum vzdálenější, tím je výrobek více čerstvý.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.