Plánování zahrady během zimy

Zahrada

Zimní měsíce jsou ideálním čase pro plánování nové zahrady nebo pro změny v té stávající.  Jak si vytvořit takovou oázu klidu, aby nevyžadovala moc námahy a zároveň nám dávala spoustu radosti?

Rozmístění zahrady

Ať už se rozhodnete pro rekonstrukci zahrady nebo pro tvorbu zahrady nové, začněte nejdříve tím, co vlastně na zahradě chcete. A než se pustíte do nákupu nejrůznější zeleně, je dobré si rozvrhnout praktické stránky zahrady. Víte, jaký materiál si zvolíte k výstavě zídky, schodů nebo k položení dlažby?  A co chodníky?  Někdy přijde i blátivé počasí a chodníky jsou tak jediným možným přístupem např. ke garáži, vratům, k terase atd. I na to je třeba myslet.

Terasa jako spojení domu se zahradou

Terasa je ideální možností, jak si zařídit odpočinkovým prostor na čerstvém vzduchu.  A pokud je navíc propojena skleněnou stěnou s domem, přivádí do domu světlo i pozitivní energii.  V zimě zase skrze stěnu můžete pozorovat padající sníh. Aby terasa ladila s obydlím, užijte podobné materiály a barvy, jako jsou na domě.

Výběr rostlin do zahrady

Ve chvíli, kdy vyřešíte venkovní členění prostoru, je čas na výběr stromů a rostlin. Důležité je nejen jejich rozmístění, ale i barevné ladění rostlin. Zároveň platí, že méně je někdy více, proto se nesnažte dát všechno do jednoho prostoru. Nejprve věnujte pozornost stromům a keřům, ty jsou totiž základem zahrady. Při koupi se informujte o výšce i šířce stromů. Občas se stává, že na začátku malý keřík po pár letech utlačuje ostatní rostliny. Zaměřte se také na klimatické podmínky zahrady a podle toho volte příslušné rostliny. Je třeba rozlišit slunná nebo naopak stinná místa, suchá a vlhká. V každém místě se bude totiž dařit jiným rostlinám. Nemělo by chybět ani střídání vysokých a nízkých prvků, které dodávají prostorovou hloubku.  Nakonec jsou na řadě doplňky např. v podobě kamenných, dřevěných prvků nebo vodních jezírek a vodotrysků.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.