Zlomili jste květ orchideje? Ještě ho můžete zachránit

Komu z nás se to už nestalo? Nechceme-li nechat květní stvoly růst jako dříví v lese, neobejdeme se bez nějaké té pevné opory. Ale dostat k ní sílící vykvétající stvol je leckdy docela obtížné – a nebezpečné. Co tedy dělat, když se ozve ten nepříjemný lupavý zvuk, a tolik očekávaná poupata vám doslova spadnou do ruky?

Článek je souborem zkušeností, sesbíraných při pěstování orchidejí rodu Phalaenopsis, česky zvaných můrovců. Na jiných orchidejích prozatím nebyl tento postup vyzkoušen.

Co si připravit k ruce? Textilní náplast bez polštářku

Předem je nutné napsat, že ne vždy je záchrana poupat možná. Zlomí-li se stvol těsně u vrcholu nebo odlomí-li se úplně, pak se to pravděpodobně nepovede. Záleží to na mnoha faktorech. Naopak pokud se pouze nalomí, a to nejlépe ve svém nejsilnějším místě, rozhodně není nic ztraceno.

Orchidea: Zdroj obrázku Pixabay.com

Poškozené místo okamžitě zpevněte obyčejnou textilní páskou. Já ji mívám už po svých zkušenostech připravenou do zásoby, už odstřiženou a nalepenou v blízkosti parapetu s orchidejemi. Jestliže ke katastrofě dojde, je třeba obě části okamžitě pevně stáhnout k sobě páskou. Pevně, ale ne tak, aby se stvol zcela zaškrtil.

Funguje to jen s textilní náplastí. Je-li z uměliny, rostlinné pletivo se pod ní zapaří a květní stvol stejně nakonec uhyne. Je-li to nutné, zpevněte lepené místo třeba ještě kouskem špejle nebo jinou podpěrou. Jen se smiřte s tím, že na místě už zůstane navěky věků – tedy dokud stvol neuschne. I když obě části dobře srostou dohromady, nikdy nebudou natolik silné, aby si udržely pevnost zcela bez opory.

Zdroj obrázku Heureka.cz

Jak poznám, že celý postup zabral?

Jestliže se něco nepovedlo, budou už druhý den poupata zvadlá. Ovšem, pokud jste zasáhli včas a všechno udělali správně, nebude se během následujících několika dní dít zdánlivě vůbec nic. Jak se jindy květy orchidejí rychle vytahují nahoru, tak teď budou spát a regenerovat. Bude jim tak trvat o něco déle, než vykvetou. A co víc, i z takového stvolu mohou později vyrůst ještě další květy, jak je to u Phalaenopsisů typické! Mně už tenhle trik zachránil hodně krásy, a s radostí ho doporučuji dál.

Orchidea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)