Lanýž

Nejdražší houby, lanýže, rostou také u nás. Sběr je ale nelegální

Kdo by neznal lanýže? Nejdražší houby světa jsou snem mnoha lidí, kteří by je rádi našli. Samozřejmě se i pěstují za účelem generování nemalých zisků. Existuje hned několik druhů lanýžů. Tím nejdražším je bezesporu bílý lanýž označovaný latinsky jako Tuber magnatum. Standardně se tato houba vykupuje od sběračů za cenu pohybující se kolem 1 200 eur za kilogram. V přepočtu jde o sumu cca 33 000 korun. Cena v tuzemsku se může dostat až na neuvěřitelných 80 000 korun. Cena se odvíjí jak od druhu, tak od velikosti lanýže. Jen pro zajímavost, lanýž století měl váhu 1,5 kilogramu a vydražil se za neskutečných 330 000 dolarů, resp. 8 400 000 korun.

Nejznámější naleziště lanýžů

Ke svému růstu lanýže nezbytně potřebují duby, buky, lísky, smrky, topoly či habry. Žijí s těmito stromy v symbióze. Notoricky je známo hned několik nalezišť. Tím nejslavnějším je bezesporu italský Piemont. Stejně tak se ale lanýže tradičně sbírají ve Francii, a to zejména v Burgundsku a Perigordu. Známá je i Istrie v Chorvatsku. Naleziště jsou ale rozeseta po celém světě. Známý je třeba i oregonský lanýž rostoucí logicky v USA, a to v symbióze s pekanovými ořechy. Jinak bychom mohli jmenovat i lanýž himálajský označovaný také jako čínský či indický. Podvodně se mnohdy vydává za pravý.

Lanýže

Speciální lanýžárny

Jinak se pěstují lanýže i v lanýžárnách. Kořeny stromů se očkují touto houbou. Podle holého kolečka, jež se po letech vytvoří pod stromem, se pozná, že se výsadba uchytila. Boom lanýžáren přišel ve Francii ke konci 19. století. Jen pro zajímavost, životnost lanýžárny se pohybuje kolem 30 let. Pěstuje se tady tradičně především lanýž černý. Lanýž letní není určitě ta výnosný. Nyní se snaží odborníci pěstovat nejdražší lanýž bílý.

Lanýže

Lanýže v České republice

Typické houby vonící po petroleji, či dokonce zatuchlině, rostou i v ČR, a to výjimečně. Jsou chráněné zákonem, a tak je jejich sběr ilegální. Hrozí pokuta až kolem 10 000 korun. Sběr je povolen pouze k vědeckým účelům. Jinak u nás roste hned 16 druhů lanýžů. Setkat se lze především s lanýžem letním. Typicky se nachází v listnatých lesích. V zahraničí se sběrem lanýžů dokonce živí celé rodiny. Třeba v Itálii je vyhledává speciálně vyšlechtěný italský vodní pes.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

15 komentářů

 1. Eleanor GT Odpovědět

  Tak že ve světě se s tímto sběrem živý celé rodiny a zase u nás v té z 3.14čené zemi máme zákaz a pokuty.Jen abychom si náhodou něco nenakradli o čem by státní kasa nevěděla že.Viděl jsem pořad z USA kde si zaplatí povolení a sbírají žen- šen na kšeft,boule na stromech a lososy v řece.A tam to nikomu nevadí.Tak to jde.Tam si může občan vydělat.Do haj..u stímhle prašivým státem a jeho politiky.

  1. marcus Odpovědět

   no v cesku je zakazane sbirat lanyze ale povolene trhat jmeli, ve francii je tomu naopak… jen ta vyse pokuty je stejna pro cesko v czk a pro fr v €

 2. Balú Odpovědět

  Pane kolego – tohle je totiž policejní stát, komanči byli úplní břídilové podle těchto nových ochránců demokracie, kteří kritizují Čínu, ale nejraději by čínský model sledování veřejnosti zavedli i tady – viz pražské poblbenstvo.
  A gestapo zvané EU je to samo v modrém – modelově to připomíná RVHP – dostat všechny na stejnou úroveň, nejlépe nevolnictví, vláda vyvolených a na ostatní restrikce a tlak na dělnej lid a platit daně…….prostě mít pořádnej balík a odjebat se z této prde…..

 3. Antonelo1 Odpovědět

  Zlodějský stát,jen si spočítejte kolikrát jsou vaše peníze zdaněny od doby když je vyděláte, než je utratíte.

 4. Jiří Odpovědět

  Serou nám na hlavu,dělají z nás blbce! A přitom kradou jak bandité ! Je potřeba zase je nakopat do prdele. Hrajou si na demokrati a přitom k tomu mají hodně daleko.

 5. Jiří Odpovědět

  Jaká demokracije a svoboda slova, můj první komentář raději nepustí. Zase u toho sedí nějaký estébák a škrtá co se jím nehodí do krámu!!! A bacha je jich spousta služebně aktivních ve službách státu. Jo a lanýže nesbírám. Máme spoustu lepších hub.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *