Najít lanýže je snem mnohých: Nejdražší stál 6 milionů korun

Lanýže

Jaká je nejdražší houba na světě? Odpověď na tuto otázku je přece naprosto jednoznačná. Jedná se o lanýželanýže. Plodnice vřeckovýtrusých hub rodu Tuber jsou neskutečně ceněné. Tedy ve většině případů. Známých je celkem zhruba 50 druhů. Většina je poměrně drahá a kuchaři v různých prestižních restauracích by vám za ně doslova utrhli ruce. O nalezení lanýžů sní spousta lidí. Proč a o jaké houby se vlastně jedná? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Najít je není jednoduché

Nepochybně. Tyto houby rostou totiž v hloubce pohybující se od 15 do 40 cm. Podobně jako spousta jiných hub žijí v symbióze s listnatými stromy, jimiž jsou nejčastěji logicky duby a buky. Často pomáhají při hledání lanýžů cvičení psi nebo prasata. Zkušení sběrači je ale dokážou najít v době, kdy jsou zralé, i samotní. U stromů, s nimiž žijí v symbióze, se totiž nachází hejna mušek, jimž vůně lanýžů imponuje.

LanýžeFoto: Pixabay

Francie a Itálie jako lanýžové velmoci

V těchto zemích se skutečně s lanýži setkáte nejčastěji. Najít se ale dají třeba i ve Španělsku nebo Chorvatsku. U nás roste Bělolanýž letní označovaný latinsky jako Choiromyces venosus. I našinci mohou mít štěstí.

Podivná brambora

Vzhled lanýže není zrovna dvakrát lákavý. Mají spousta záhybů a nejčastěji se mlze setkat s kousky majícími hmotnost okolo 100 gramů. Nejčastěji se nacházejí černé lanýže označované jako francouzské, mnohem více vzácnější jsou lanýže bílé italské. Hovoří se o tom, že kdo čerstvý lanýž ochutná, zamiluje se do něj a už nechce jinak. Jinak je třeba říct, že se lanýže také pěstují. Jde o lanýž černovýtrusý s žilkovanou fialovočernou dužinou, latinsky Tuber melanosporum. Z uměle vysazených oblastí je přes 70 % produkce současných lanýžů na trhu.

LanýžFoto: Pixabay

Pozor na čínské lanýže

Ty milovníci těchto hub přímo nenávidí. Číňani pěstují druhy Tuber chinensis a Tuber indicum. Trh dokážou úplně obsadit, a snížit tak cenu jiných lanýžů. V Číně se jinak moc nekonzumují a paradoxně se jimi krmí prasata.

Kdy rostou?

Loví se v podstatě ve dvou fázích. V létě se setkáme se světlým Tuber aestivum, který roste od května do října. V zimě od prosince do března roste Tuber brumale, který je mnohem dražší.   

LanýžeFoto: Pixabay

Tepelná úprava? Toť otázka

Mnozí odborníci tvrdí, že houba nesnese var. Bílé lanýže se nemohou tepelně upravovat vůbec. U černých by se naopak tepelnou úpravou měla ještě více zvýraznit jejich vůně. Poradit prostě musí až zkušený šéfkuchař.

Několik málo zajímavostí o lanýžích

Zajímavý je například fakt, že výsadní právo na lanýže má Francie a Itálie. Lanýže údajně fungují jako afrodisiaka. Jinak tyto houby ve svém okolí vytvářejí herbicidy, takže kolem nic neroste. Některé lanýže se dolovaly až z hloubky 2 metrů. Největší lanýž našli v Itálii a vážil neuvěřitelných 1,5 kg. Jeho cena byla vyčíslena v přepočtu na 6 milionů korun.

Zdroje info:

https://prima-receptar.cz/lanyze-co-jste-mozna-nevedeli/

https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/lanyz-pochoutka-pro-labuzniky

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.