Ptačí budky: Co s nimi udělat, aby se ptáci vrátili?

Ptačí budka

Pořídili jste ptactvu budku na zahradu? Potom tedy jistě víte, že je potřeba o ní pečovat, abyste ochránili nejen samotnou budku, ale také ptáky a jejich mláďata. Právě zimní období nám nabízí nejvhodnější čas pro jejich kontrolu, ale také čištění, protože se nemusíte obávat, že byste narazili na jednoho z obyvatelů. Jdeme na to, ať se i letos můžete těšit z krásy, ale také zpěvu ptactva.

Obsah ptačí budky

Než se pustíte do práce, vezměte si dlouhý rukáv a rukavice, a to z hygienických důvodů. Nyní se pusťte do práce:

  • Vytáhněte obsah budky – hnízdo, větvičky, slámu.
  • Mnohdy budka obsahuje vosí hnízda, proto buďte obezřetní.
  • Pomocí lopatky či smetáčku vymeťte zbývající nepořádek.
  • Připravte si teplou vodu a v případě silného znečištění také přírodní mýdlo.

Nejlepší bude, pokud na vymytí budky vezmete nějaký starý kartáč, vymyjete ji a necháte pořádně vyschnout, ať nehrozí zplesnivění. Díky tomuto kroku se zbavíte všech patogenů, kteří negativně ovlivňují zdraví ptáků – především pak mláďat. 

Ptačí budka
Foto: Pixabay

Vnější část ptačí budky

Čištění je jedna věc, ale ta druhá je, abyste se podívali na technický stav ptačí budky. Může se stát, že nějaká část odstává nebo je zde vyklovaná díra od strakapouda. Ať je to tak nebo tak, snažte se rozbité části opravit či nahradit. Jakmile budete mít budku zkontrolovanou, umytou a zrenovovanou, přesvědčte se, zda jsou veškeré díly řádně upevněny, budka je dostatečně uzavřena a chráněna před predátorem. Budku zavěste, ale pozor, různé druhy drobných dutinových pěvců mají v oblibě jinou výšku umístění. Pro sýkory, nejčastější obyvatele budek, zavěšujeme budku do výšky dvou až tří metrů, chráníte je tak před predátory.

Budku můžete připevnit na kmen pomocí dřevěné lišty či pomocí drátěného oka. Celkově se snažte budku upevnit tak, abyste ji mohli jednoduše sundat a na zemi ji vyčistit.     

Zdroj: https://unikyzaprirodou.cz/jak-vycistit-ptaci-budku/

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/patci-budka-cisteni-oprava-vyveseni-hnizdeni-ptaku-navrat-z-teplych-krajin.A180130_231745_hobby-zahrada_mce

Foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)