Co dělat s orchidejí, když přijde zima? Klíčové je umístění

Orchidej

Péče o každou rostlinu se může více či méně lišit v závislosti na ročním období. V létě, když je větší horko, mohou rostliny například vyžadovat větší zálivku. V zimě potřebují některé rostliny období klidu a měli bychom je přenést do chladné a tmavé místnosti. Mají také orchideje specifické požadavky, když přijde zima? Co dělat s orchidejí, když teploty klesají pod nulu? Není náročné udržet je zdravé a brzy se zase těšit na pestrobarevné květy.

Co dělat s orchidejí v zimě?

Orchidej Phalaenopsis patří mezi nenáročné rostliny. Stejně jako vyžaduje minimum péče na jaře nebo v létě, tak také v zimě se jí nemusíte přehnaně věnovat. Existuje ale několik málo věcí, které je třeba zajistit. Nemusí být například pouze na okenním parapetu, ale také na kuchyňském nebo jídelním stole, pokud jsou zachovány základní pravidla pro výběr stanoviště. Neumísťujte je v blízkosti misky s ovocem. Zrající ovoce totiž uvolňuje etylen, což je plyn, který může způsobit, že orchideje náhle ztratí květy!

Orchidej

Foto: Pixabay

Jaké vybrat stanoviště?

Vaše rostlina vám bude vděčná za nepřímé světlo. Potřebuje dostatek světla, ale nikoli přímé sluneční paprsky, které by ji mohly spálit. Proto vám poděkuje za pobyt na okně, které je orientováno na severní nebo východní stranu. Suché teplo z radiátorů může zeminu orchideje nadměrně vysušovat. Řešením by bylo umístit je dále od radiátorů, bohužel se ale radiátory obvykle vyskytují pod okny. Řešením je zvlhčování vzduchu nejrůznějšími způsoby. Prospěje to také vašim plicím.

Jsou žluté listy v zimě v pořádku?

Rozhodně ne! I když orchidej zrovna nekvete, měla by mít vždy pevné a zelené listy. Pokud tedy objevíte žluté listy u orchideje, může to být známkou hnijících kořenů. A ty vznikají z důvodu přemokření. Zdravé kořeny jsou jasně zelené a baculaté, tvrdé na dotyk. Suché a šedé kořeny nebo svraštělé mohou znamenat, že rostlina potřebuje více vody (nepřežeňte to!). I když už květy orchideje letos odkvetly, mohou vykvést ještě jednou. Pokud se jim budete správně věnovat.

Jak povzbudit orchidej k opětovnému kvetení?

Zimu můžete využít jako ideální způsob k tomu, jak přimět svou orchidej znovu vykvést. Dejte ji do chladnější místnosti na asi jeden týden. Poté by měla začít znovu kvést. Počítejte s tím, že to ale určitou dobu potrvá.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/important-orchid-plant-care-to-dos-for-cooler-weather

https://www.florapack.cz/rady-zahrada/pece-o-orchideje-pres-zimu.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!