Na trhu se objevil elfský med: Vyplatí se jeho nákup nebo jde jen o lákání ezosnílků? Ve skutečnosti pochází z jeskyní

Pokud jste už na elfský med narazili, nejspíš jste ho bezmyšlenkovitě odstrčili do kategorie produktů, vhodných tak nanejvýš pro „lesany a biomatky.“ Ovšem nejde jen o líbivé označení, naopak. Skutečně má své opodstatnění.

Tenhle příběh se začal psát v Turecku a pokud se budete chtít dostat na jeho začátek, nezbude vám nic jiného než sledovat včely. Stejně jako jeden farmář…

Med ze skrytého údolí

Jmenoval se Abdulkadir Gunduz, kterému bylo divné, kde se v jednom opravu odlehlém údolí stále berou včely. Sledoval je tedy „až domů“ a díky tomu našel několik skrytých jeskyní. Med divokých včel ho zaujal na první pohled. Není divu, že se mu začalo říkat elvish honey, což lze do češtiny přeložit právě jako elfský med.

Foto: Pixabay

Testy odhalily skrytý potenciál

Jen u samotného pojmenování to však neskončilo. Tohle tekuté zlato bylo totiž podrobeno sérii testů, které ukázaly, že v případě tohoto medu rozhodně nejde jen o místo nálezu. Ukázalo se totiž, že tento med obsahuje více minerálních látek než ten běžný, a je tedy o něco zdravější. Stáří medu bylo odhadnuto na sem let.

Pěkně drahá novinka

Když se tenhle med na trhu objevil poprvé, dosáhla jeho cena snadno přes půlmilionu korun za kilogram (rekord byl 28 000 eur čili cca 700 000 Kč). Dnes už je jeho cena o něco málo dostupnější. Nalezišť totiž bylo objeveno více, takže dnes už kilogram seženete „jen“ za nějakých 150-160 000 Kč). Ovšem vyrábí se z něj i luxusní kosmetika a různé další produkty. Ani tady ale s nízkou cenou nepočítejte. A nejspíš vás ani nepřekvapí, že se hned na trhu vyrojilo mnoho padělků. Ale to už tak trochu k čemukoliv luxusnímu prostě patří.

Zdroj: https://medium.seznam.cz/clanek/naturally-elfsky-med-je-jeden-z-nejdrazsich-na-svete-a-casto-je-prirovnavan-ke-zlatu-38150, https://www.adamraw.cz/elvish/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)