Bob zahradní: Kdy chutná nejlépe, jak na pěstování a správnou sklizeň

bob

Jak pěstovat a kdy sklízet bob zahradní? Jaké podmínky rostlina potřebuje pro zdárnou úrodu? Na co si dát pozor?

Bob zahradní je zeleninou pocházející ze Středomoří. Jde o ranou odrůdu mající 5 cm dlouhé lusky, která ukrývají bílá semena. Z rostliny se využívají nejen semena, mladé lusky, ale také mladé výhonky. Tento druh zeleniny se dostal do Evropy ze Středomoří v době bronzové, zejména pak ve středověku patřil k častým pokrmům.

Přímý výsev semen na jaře

Semena bobu zahradního se vysévají přímo na záhon na jaře. Hloubka výsevu je 3 cm a spon alespoň 25×20 cm. Ke klíčení dochází již při 2 až 3 °C, nicméně ideální teplota je okolo 20 °C. Naopak při vyšší teplotě se zkracuje doba klíčení na 1 až 2 týdny.

Podmínky na půdu

Rostlina potřebuje úrodnou půdu, která je dostatečně propustná a vyhnojená chlévskou mrvou. Prospívá ve středně těžké až těžké půdě. Místo by mělo být slunné. Bob potřebuje dostatečnou zálivku. Pakliže bude rostlina na místě, které není chráněné před větrem, je potřeba jí poskytnout dostatečnou oporu. Bob zahradní je náročný na vápník, naopak mu nesvědčí chloridová hnojiva. Můžete přihnojovat kompostem nebo dusíkatými hnojivy doplněnými o ledek vápenatý.

Řádky je třeba pravidelné okopávat a zbavovat plevele, nebo je lze mulčovat. Za suchého počasí je třeba zajistit vydatnou zálivku. Jakmile narostou spodní lusky do délky 8 cm, vyštípněte rostlině terminál. Tímto podnítíte růst lusků a rostlina zároveň přijde o část, kterou nejvíce napadají mšice.

bob zahradní

Bob zahradní foto: autor Assianir

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vicia_Faba_fresh_seeds.jpg

Sklizeň a využití lusků v kuchyni

Koncem jara je už možné sklízet první lusky. Nenechávejte je příliš vyrůst, ideálně 5 cm a vařte je celé. Poté už se sklízí lusky podle potřeby a to tak, že je ohmatáte, abyste zjistili zhruba velikost semen. Mladé lusky, které nejsou silnější než prst a delší než 8 cm, jsou zkrátka nejchutnější. Větší lusky je třeba nejprve vyloupat a poté uvařit. Lze je použít jako přílohu nebo přidat do salátu.

Zralé lusky mají tendenci moučnatět. Před úpravou je musíte vyloupat. Po uvaření je nutné odstranit tuhou slupku semene mezi prsty a vyloupnout jasně zelená jádra. Takto upravené a připravené boby lze rozmixovat na kaši s olivovým olejem, pepřem a solí.

Zdroj: semena.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: autor Lamiot

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vicia_fabaF%C3%A8veL%C3%A9gumineuse,.jpg