Mrazení vajec je jednoduché – uchovejte si přebytky na horší časy v perfektní kondici

Vejce

Také se potýkáte s vaječnými přebytky? I když v létě nesou slepice vajec dostatek, v zimě to už samozřejmě platit nemusí (a obvykle také neplatí). Tak proč si nějaký ten žlutý poklad neuchovat i na zimu? Možná vás to překvapí, ale vejce lze i mrazit.

Nemůžete je samozřejmě do mrazáku umístit celá a se skořápkou, to byste se se zlou potázali. Ukážeme vám, jaké způsoby mražení jsou možné.

Bílek zamrazíte zvlášť zcela bez jakýchkoliv triků

Je to jednoduché – připravte si formičky na led nebo alespoň vhodnou krabičku a bílky do ní vlijte. Nechte zamrazit. Kostky bílků poté přesuňte do mrazícího sáčku, abyste ušetřili místo, a pamatujte si také, kolik bílků jedna porce obsahuje – výrazně si tak později usnadníte dávkování.

Se žloutkem musíte opatrně

Pokud byste chtěli stejným způsobem zamrazit žloutek, nedopadlo by to dobře. Ten má totiž v mrazáku tendenci vysychat a tvořit hrudky. Abyste tomu zabránili, prošlehejte ho se solí nebo s cukrem. Samozřejmě si takto upravené žloutky označte, abyste je po rozmražení použili do těch správných jídel.

Foto: Pixabay

Jak zamrazit vejce „v celku“

A jak si poradit s pokrmy, do nichž se přidává celé vejce? Jednoduše žloutek s bílkem prošlehejte. Ovšem pozor – abyste nemrazili i zapracovaný vzduch, musíte celou směs nechat asi hodinu odstát. Poté ji přesuňte do mrazících formiček a máte hotovo.

Před použitím pak vejce jednoduše pomalu rozmrazte a použijte tak, jak jste zvyklí. Uvidíte, že nezaznamenáte vůbec žádnou změnu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/627011/koupili-jste-spoustu-vajicek-v-akci-zkuste-je-zmrazit-tady-je-podrobny-navod-jak-na-to.html, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/skladujeme-vejce-uchovani-ve-vapne-psenici-a-mraznicce.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)