Přestaňte kouřit: pomoci mohou tyto bylinky!

Kouření

O tom, že je kouření škodlivé, zřejmě už víte. Avšak přestat s tím není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bylinky jsou přitom obrovským pomocníkem při léčbě velké spousty nemocí. A závislost je v podstatě také chorobou. Existují bylinky, které vám mohou pomoci ve snaze přestat kouřit. Mohou pomoci potlačit chuť na cigarety nebo zmírnit abstinenční příznaky. Stačí jen vědět, které to jsou a jak je použít.

Proč je kouření škodlivé?

Cigaretový kouř obsahuje spoustu toxinů a chemikálií, které znečišťují ústa. Na druhé straně je zbavují také přirozené schopnosti čistit se, což vede ke zvýšení pravděpodobnosti onemocnění úst. Právě kvůli kouření máte například oteklé dásně. Nikotin totiž stahuje krevní cévy a snižuje průtok krve do dásní. Faktem také je, že u kuřáků dochází k extrakci zubů častěji, než u nekuřáků. Elektronické cigarety mají na dásně podobné účinky.

Šanta kočičí

Když se kočka přiblíží k této rostlině, projevuje stavy, jako by byla v rauši. Pro lidi tyto účinky nemá, i když také dokáže uvolnit. A to je vhodné, když překonáváte abstinenční příznaky – jakmile přestanete kouřit, může se projevit úzkost, stres, nervozita, podrážděnost a nespavost. Proti tomuto všemu můžete šantu použít! Navíc má také antibiotické vlastnosti a pomáhá při zmírňování suchého kašle – který obvykle kouření doprovází. Bylinku můžete užívat jako čaj (ochuťte citronem a medem pro lepší chuť) nebo také ve formě tinktury: několik kapek aplikujte na zadní část jazyka.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je proslulý svými přínosy na lidské zdraví. Ideální je zejména pro své antistresové účinky. Ať už trpíte depresemi, úzkostmi či podrážděním, vyplatí se užívat kozlík lékařský. Prodává se v mnohých formách – jako čaj, tobolky nebo kapky. Zvolit můžete metodu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Kozlík lékařský vás pomůže provést nepříjemnými abstinenčními příznaky po ukončení kouření.

Kozlík lékařský

Foto: Pixabay

Oves setý

Jak ovesná sláma, tak také semena této rostliny působí proti stresu, vyčerpání a nervozitě. Využijete je zejména při nastupujících abstinenčních příznacích. Prodává se ve formě prášku, tinktury nebo jako tobolky.

Lobelka nadmutá

Tato rostlina je tak trochu kontroverzní. Používá se totiž ke kouření, má podobné účinky jako nikotin. Ten ovšem neobsahuje, proto není návyková ani toxická. Již celá staletí se používala na dýchací obtíže, jako je například astma a jeho projevy (sípání, kašel, tlak na hrudi).

Zdroj: https://www.goodgumspowder.com/blog/8-healing-herbs-to-help-you-quit-smoking/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!