Mražené borůvky jsou výživnější než čerstvé

Borůvky

Mrazíte ovoce a zeleninu? Jistě ano, nicméně většinou tak činíte proto, aby vám suroviny vydržely mnohem delší dobu. Ne vždy to ale musí být jediným důvodem pro takovéto skladování potravin. Typické jsou kupříkladu borůvky. Právě ony obsahují spousty vitamínů a antioxidantů, které naše tělo potřebuje. Díky zmrazení jich z borůvek dostaneme mnohem více, než kdybychom je konzumovali čerstvé. Tedy alespoň podle výzkumu vedoucího odboru na státní univerzitě v jižní Dakotě, Marina Pluba. Co tedy vlastně přináší zmrazení borůvek a jaké jsou jeho hlavní přínosy? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Co vlastně způsobí zmrazení borůvek?

Jestliže borůvky zamrazíte a to jak krátkodobě, tak i dlouhodobě, nízké teploty dokážou jít hluboko do struktury tohoto ovoce. Naruší tak tkáně a antokyany obsažené v nich jsou mnohem dostupnější a stravitelnější. Borůvky nabízí tyto výhody klidně i po nějakých 6 měsících zamrazení. Tím pádem je máme delší dobu v kvalitním stavu a samozřejmě dosáhneme na více prospěšných látek.

Předností zmrazených borůvek je spousta

Borůvky jsou vynikající v mnoha ohledech. My se na největší přínosy podíváme podrobněji.

Ochrana nervového systému

V borůvkách je obsažena spousta antioxidantů. Ty jsou pro lidské tělo fakticky nezbytné. Dokážou nabídnout nervovým buňkám dokonalou ochranu před případným poškozením vlivem oxidace.

Srdce v lepší kondici

Snížení pravděpodobnosti vzniku srdečních chorob. Přesně to nabízí borůvky. Vždyť dokážou regulovat a uvolňovat arteriální stěny. Zlepší průtok krve a pozitivním slova smyslu ovlivní také krevní tlak.

BorůvkyBorůvky: Foto Pixabay

Zajistí lepší trávení

Díky antioxidačním látkám poskytují borůvky tak dokonalou ochranu oblasti trávicího traktu. Ten nebudou ohrožovat volné radikály. Jde o superpotravinu, jež se údajně prosazuje i v boji proti rakovině tlustého střeva.

Mnohem lepší motorické funkce

U mnohých lidí se s přibývajícími léty zvyšuje také poškození pohybového aparátu. Zmrazené borůvky pomáhají zlepšit jak pohyb, tak i jeho koordinaci. Mimo jiné dochází také ke zvýšení kognitivní schopnosti. Ta potom podporuje ty motorické.

Borůvky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.