Zlatice je rostlinou dubna

Zlatice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Právě duben je měsícem, kdy začíná kvést zlatice. Tato dřevina je velice známá pro své nádherně žluté květy, které se objevují ještě předtím, než na větvičkách začnou růst listy. Asi nejznámějším druhem je zlatice prostřední (Forsytia intermedia). Velice oblíbená je ale i zlatice převislá (Forsytia suspenda), která na rozdíl od předchozího druhu neroste vzpřímeně. Je pro ni typické obloukovité ohnutí větví. Zlatice korejská (Forsytia koreana) nás zaujme zajímavou kresbou na listech. A takto bychom mohli pokračovat dál a dál.

Čím se druhy zlatice liší?

Přestože existuje spousta druhů této dřeviny, spousta lidí si toho není vědoma. Tyto druhy se totiž liší jen v detailech. Většinou se jedná o odlišný tvar keře (už jsme si například uvedli, že zlatice může růst vzpřímeně, nebo převisle). Všechny druhy jsou úžasnými jarními dřevinami, které skvěle doplní jakýkoli živý plot. Oblíbenými společníky zlatice jsou také břízy a jehličnany.

Zlatice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kam zlatici umístit?

Pro tuto rostlinu vyberte na své zahradě slunné stanoviště. Jedině tak se vám může odvděčit záplavou květů. Ve stínu totiž kvete o dost méně. Na půdu není nijak náročná, vystačí si s dobře propustnou zeminou, vhodné je hnojení, které podpoří bohaté kvetení. Zlatici nemusíte pravidelně zalévat – poté, co si vytvoří silný kořenový systém si vystačí se srážkami. Na choroby ani škůdce netrpí, snad jedinými jejími nepříteli jsou ptáci, které ozobávají květní pupeny.

Řez je nutný a nezbytný

Prostřednictvím řezu si zakováte kompaktní tvar i pravidelné kvetení. Protože řez je nutné provádět každoročně, myslete na to již při vysazení: nechte si kolem dokola dostatek prostoru pro manipulaci. Neřezaná zlatice vytvoří neforemný keř, který navíc obrůstá květem nepříliš hojně. Pro tvarování keře zaštípněte měkké výhonky, které ale nevystavujte prudkému slunci. Zlatice prořezáváme v první polovině léta, aby se do začátku zimy řezy zahojily. Dále zlatici prořezáváme tam, kde jsou větve příliš husté. Samozřejmě odstraňujeme také mrtvé větve.

Vytvarujte si zlatici ve tvaru stromku

Tvar stromku je nejen krásný na pohled, dokáže zkrotit i tak neposednou dřevinu, jakou je zlatice. Na vaší zahradě tak poroste krásný zlatý kultivovaný stromek. Můžeme si ho koupit přímo v zahradnictví, nebo si jej doma vytvořit sami. Začneme tak, že odstraníme všechny výhony, kromě jednoho vrcholového. Ten přivážeme k opoře, můžeme jej zkrátit, pokud máme představu o požadované výšce. Postupným řezem vytvořime korunu stromu a výhonky rostoucí z kmínku pravidelně odstraňujeme.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!