Na pečivo do obchodu nemusíte: Rychlý domácí chléb bez droždí

Domácí chléb

Doba karantény je pro většinu z nás poměrně nepříjemná. Člověk nemůže vyjít z domu, jelikož jednak nesmí a jednak má obavy, že se nakazí koronavirem. Nejčastěji vyrážíme do obchodů, a to hlavně na pečivo. Vždyť právě ono dochází poměrně rychle. Pokud si vezmeme současné chleby a rohlíky, po dvou až třech dnech jsou gumové, případně absolutně suché. Někdy přijde velmi rychle také plíseň. Z těchto důvodů se vyplatí upéct si doma chleba vlastní.

Zapomeňte na kvásek

Nejčastěji jsou na internetu i všude možné recepty na domácí chléb, jehož základem je kvásek. To takovéhoto pečiva se lidem zpravidla nechce. Když navíc nemáte doma droždí ve standardním nebo sušeném stavu, jste namydlení. Upéct si výborný chlebík lze přitom i bez této tradiční a mnohdy nepostradatelné ingredience. Jak na to? V následujících řádcích vám všechno prozradíme.

Ingredience

Ingredience: Foto Radek Štěpán

Příprava těstaPříprava těsta: Foto Radek Štěpán

Skutečně jen několik ingrediencí

Moc toho potřebovat určitě nebudete. Bohatě vám postačí následující ingredience:

  • 225 g celozrnné mouky (může být špaldová, žitná či ječná),
  • 1 lžíce kypřícího prášku do pečiva,
  • 1 lžíce řepkového oleje,
  • polovina lžičky soli,
  • 225 ml vody,
  • hrst kmínu,
  • oříšky a semínka dle libosti.

Domácí chléb

Domácí chléb: Foto Radek Štěpán

Domácí chléb: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána Domácí chléb: Foto Radek Štěpán

Jednoduchý postup

Nejprve smícháte sypké části, tedy mouku, sůl a prášek do pečiva. Optimální bude, když ve směsi nenajdete po rozmíchání žádná hrudky. Poté se smícháte vodu s olejem. Obě dvě směsi se spojí a následně dokonale promísí. Přidat můžete onen kmín a další oříšky či semínka dle libosti. Poté už těsto vylijete do formy. Máte-li pečicí papír, nezdráhejte se ho použít. Péct budete na 190 stupňů po dobu nějakých 50 minut. Po dobu pečení zbytečně neotevírejte troubu. Pokud chléb praskne na povrchu, určitě to nebude na závadu. Chutnat bude skvěle, to se můžete vsadit.

Domácí chléb bez droždí: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.