Modré brambory jsou skutečností. Seznamte se

Modré brambory

I tak obyčejná surovina, jako je brambora, nás může stále ještě překvapit. Například svou barvou. Fialové nebo modré brambory skutečně existují! Zatím jsou ale stále ještě málo zastoupeny, i když mohou oproti těm klasickým (žlutým, chcete-li) mnohé nabídnout. I když na talíři možná vypadají odpudivě, jejich chuť je ale velmi podobná. Možná ještě o něco intenzívnější.

Prospěšné látky

Jednou z nejdůležitějších látek, kterou modré brambory obsahují, jsou antokyany. Mají protizánětlivé účinky. Dále se pyšní svým příznivým účinkem na funkci střev a také na fungování oběhového systému. Modré brambory obsahují mnohem více antioxidantů, než ty tradiční (žluté). Kromě toho také obsahují škrob, vitamín C, draslík a vlákninu.

Modré brambory

Foto: Pixabay

Antioxidační účinky

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů mají modré brambory potenciál ochránit naše tělo před mnohými chorobami. Tyto choroby mohou vznikat tak, že se potenciálně škodlivé volné radikály nahromadí. Antioxidanty mají za úkol je neutralizovat.

Jak je připravit?

Modré brambory se připravují stejným způsobem, jako brambory žluté. Můžete je vařit, smažit, péct, dusit nebo opékat na pánvi. Můžete je tepelně zpracovávat se slupkou i bez. Použít je můžete v mnoha variantách, ve slaných i sladkých pokrmech. Nakrájet je můžete na tvary a velikosti, jaké vám vyhovují nebo je podávat dokonce jako bramborovou kaši.

Využijte jejich zajímavou barvu

Spousta lidí je odrazena nepřirozenou barvou, kterou podle nich tyto brambory mají. Místo toho, abyste se ji snažili skrývat, můžete ji využít! Použijte ji ve směsi s klasickými žlutými bramborami v bramborovém salátu nebo různých zeleninových salátech, kde se používají brambory. Svou barvou může oživit nejeden pokrm. Využít je můžete také při přípravě hranolek a zeleninových chipsů.

Zdroj: https://www.styl.pl/zdrowie/news-fioletowe-ziemniaki-jedz-na-zdrowie,nId,4930523

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!