Douglaska: náhledové foto Pixabay

Douglaska: netradiční jehličnan do zahrad i bytů

Stříbrné smrky, borovice či túje jsou stálým koloritem českých zahrad a dvorků. Pokud jste z těch, kteří se nebojí novinek, zkuste se poohlédnout po douglasce. Tento stálezelený jehličnan se díky svému rychlému růstu brzy stane nepřehlédnutelnou dominantou vaší zahrady. Nejste-li majitelem rozsáhlého pozemku, nebojte se. I vám může douglaska dělat radost, třeba v bytě v květináči.

Americká kráska

Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) je jedním z nejvyšších stromů na světě. Jejím původním domovem je západní pobřeží Severní Ameriky a je hospodářsky velmi cennou dřevinou. Někomu může připomínat naše smrky nebo jedle, její vzhled je ale díky spirálovitému uspořádání jehlic mnohem jemnější a elegantnější. Jehlice navíc příjemně voní po citronu. Zajímavá je také kůra douglasky, která se mění během let. U mladých stromů je zelenošedá, hladká s puchýřky pryskyřice. U starších jedinců je kůra rozbrázděná a červenohnědá. Výhodou douglasky jsou silné kořeny, které jí zajišťují stabilitu. Vývratů při silném větru se tedy nemusíte bát.

Pokud doma rádi tvoříte, určitě se vám budou hodit i dekorativní šišky, které douglaska produkuje. Jsou nerozpadavé, štíhlé, s vyčnívajícími podpůrnými šupinami. Skvěle vypadají například na adventním věnci.

Douglaska

Šiška douglasky: foto Pixabay

Pěstování

Douglasku lze vypěstovat buď ze semen nebo zakoupit již vzrostlejší stromek. Uchytí se v obou případech, ale semena samozřejmě vyžadují větší investici času a péče. Nejprve je třeba nechat je naklíčit ve vlažné vodě a dále cca měsíc uchovávat v lednici. Poté je můžete vysadit přímo na záhon.

S mladým stromem je práce jednodušší. Stačí mu polostinné stanoviště a výživná hlinitá půda, zvládne ale přežít i na sušším štěrkovém podloží.

Této vesměs nenáročné dřevině vadí pouze jedna věc, a to řezání a zastřihávání. Střih proto provádějte jen v krajních případech a rozhodně ne často.

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/483-6-douglaska-tisolista-co-jste-o-ni-nevedeli.html#gref

Šišky douglasky: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *