Milujete pálivé? Blesková hrušková chilli omáčka

Domácí hrušková chilli omáčka

Dát si k masu nějakou tu pikantní omáčku je pro mnohé z nás jakousi samozřejmostí, bez které se neobejdeme. A není se ani čemu moc divit. Takový kapsaicin dokáže divy. Zakoupit si lze spousty prefabrikovaných univerzálních omáček, kterých jsou plné supermarkety. Obsahují ale látky, které v těle mít mnozí z nás rozhodně nechtějí. Ideální je proto vyrobit si vlastní domácí pálivou chilli omáčku. Že z toho máte strach? Nemusíte! My vám ukážeme, jak jsme hruškovou omáčku vařili nedávno.

Oloupané hrušky

Oloupané hrušky: Náhledové foto Radek Štěpán 

Hlavně hrušky a pálivé papričky

Základem této omáčky jsou samozřejmě hrušky. My jsme koupili čtyři vaničky, vlastní ze zahrádky už bohužel nebyly. Množství volte podle toho, kolik chcete omáčky mít. Co všechno tedy mimo hrušky budete potřebovat?

  • mletou skořici, cca 2 lžičky,
  • 2 kousky badyánu,
  • cukr dle potřeby, mnohdy není ani nezbytný,
  • cca lžičku octa,
  • pálivé papričky.

Domácí hrušková chilli omáčka

Směs v hrnci: Foto Radek Štěpán 

Postup je naprosto jednoduchý

Stačí je oloupat hrušky, zbavit je jádřinců a následně dát do hrnce. Lehce je podlijeme vodou a necháme vařit. Až se úplně rozvaří, pořádně je rozmixujeme. Získáme jakési pyré, které je třeba ochutnat. Přidáme do něj skořici a badyán, poté trochu octa a cukr dle vlastní chuti. Po povaření můžete opět ochutnat. Následně už přidáte pálivou složku, může se jednat přímo o papričky, nebo koncentrát, který jsme přidali my. Měli jsme Scotch Bonnet. Pro mě osobně lehčí pálivost. Poté jsme dále vařili.

Domácí hrušková chilli omáčka

Domácí hrušková chilli omáčka: Foto Radek Štěpán 

Nakonec do sklenic

Když směs ještě více zhoustla, vyndali jsme badyánové hvězdičky a naplnili sklenice. Ty se pak obrátily dnem vzhůru a omáčka nechala vychladnout.

Výroba domácí hruškové chilli omáčky: YouTube kanál Radka Štěpána

Domácí hrušková chilli omáčka: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.