Jak se zbavit obezity u koček

Kočka

Kočky chované v domě či bytě se nedají řadit mezi nějaké větší sportovce, proto se u nich občas naskytne nadváha, která může vést k zdravotním problémům. Zhruba 50 % domácích koček trpí obezitou. Aby toho nebylo málo, kočky trpící nadváhou mohou umřít o dost dříve než kočky zdravé. Nějaká ta kila navíc potrápí především kastrované kočky, jelikož u nich váha stoupá rychleji kvůli hormonálním změnám.

K obezitě samozřejmě může přispět i špatně vybraná strava, jelikož příjem energie je u nich obvykle větší než výdej.  

Jak obezitu u kočky poznat?

Nejjednodušší je nadváhu objevit pouhým pohledem na zvíře či podle jeho hmotnosti. Občas však pomůže, když vaší kočce zkusíte nahmatat žebra. Pokud se vám to kvůli tukovým polštářkům nepovede, je dost možné, že kočka obezitou opravdu trpí. Dále se to dá poznat, pokud spává častěji než obvykle.

Kočka

Kočka: Foto Pixabay

Rychlé hubnutí je zaručeně špatně

Zaručeně byste vaší kočičce neměli nastavit dietu stejnou Jako u lidí tak, že omezit krmivo. Může se tím poničit její metabolismus a někdy nastává hyperglykemický šok, či dokonce i jaterní lipidóza, což je ztučnění jater. Klidně díky ní může dojít až ke smrti zvířete. Proto doporučujeme jejich váhu snižovat po poradě s veterinářem a samozřejmě pomalu.

Nejlepší je u koček omezit pamlsky. Nebo je zaměňte za netučné sušené maso. Určitě však denní dávku jídla nesnižujte, jen ji rozdělte na více dávek za den, kupříkladu krmte 3x nebo 4x denně. Krmivo také nesmí obsahovat velký obsah tuku, obiloviny či různá chemická dochucovadla. Do krmiva můžete přidat i probiotika, které kočce pomůžou s imunitou a zrychlí metabolismus. Kočky také zaručeně nekrmte vůbec žádnou lidskou potravou.

Kočka

Kočka: Foto Pixabay

Než kočka projde nějakou změnou jídelníčku, vezměte ji k veterináři, který vám poradí, jak správně při obezitě postupovat, a jestli vážně potřebuje nějaká ty kila shodit.

Kočka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.