Malý návod na pěstování brusinek

Brusinky

Když máte na zahradě kompaktní keříky s různými plodinami, děti se drobných plodů nebudou moci nabažit. Jde jenom o to, jakou plodinu vysadíte. Naším tipem je brusinka. Její skvělé plody obsahují velké množství vitamínů z řad A, E i C. Mimo jiné obsahují také hořčík, draslík a železo. Jak v plodech, tak i v listech jsou obsaženy specifické látky zamezující usazování bakterií v oblasti sliznic. Brusinky mají ale také močopudné a desinfekční účinky. Pomáhají i při léčbě cukrovky a umí zabránit vzniku oparů. Chuťově jsou mírně natrpklé, nicméně výborné. Hodí se samozřejmě i pro sušení a na čaje. Jak tedy brusinky pěstovat?

Výběr správné odrůdy brusinky

Kultivarů je pochopitelně hned několik, přičemž nejčastěji se prosazují následující tři.

Sazenice brusinky

Velmi výnosná Sanna

Tento kultivar se vyznačuje rudými a poměrně velkými plody. Typická je tato rostlina zejména vzpřímeným tvarem a tím, že se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách. Využívá se jí i jako okrasného keře.

Vzpřímená Linea

Taktéž vzpřímený tvar má i odrůda Linea. Disponuje také většími listy a sytě tmavými červenými bobulemi. Plody dozrávají u této odrůdy až na konci srpna. Bez problémů roste i v místech nad 1000 metrů nad mořem.

Keřík Sussi

Do zahrádek v nížinách je optimální keříková odrůda Sussi. Výškově se pohybuje kolem 15 cm, nicméně má spousty lístků a podlouhlejší plody skvělé chuti.

Výsadba brusinky

Pěstování brusinky

Vysazovat brusinku lze kdykoli v průběhu roku. Tradičně se volí podzim nebo jaro. Půdu určitě obohaťte o rašelinu, jako jsme to udělali my. Brusinka je zvyklá na kyselejší prostředí. Brusinky mají rády prosluněná místa. Ve stínu mnohem méně pokvetou. Přihnojovat keříky není nezbytné. Zalévat je třeba odstátou vodou, vápník z tvrdé vody brusinka nesnáší. Pozor jen na přemokření! Řez se u mladších rostlin neřeší. Ty, které jsou starší 6 let, se vyplatí seříznout zhruba 7 cm nad zemí. Na zimu se keříky přikrývají chvojím. Choroby jen tak nehrozí, pozor pouze na houby, které ale plodům neublíží.

Brusinky

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.