Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha jako léčivý plevel

Mnohé plevelné rostliny dokážou nabídnout pozoruhodné vlastnosti. Typickým příkladem je bezesporu také bršlice kozí noha. Tato rostlina s poměrně úsměvným názvem je typická především svými listy majícími tvar kozího kopyta. Množí se doslova expresním tempem, a to jak v zahradách, tak především na loukách ve volné přírodě. Lidé ji mnohdy ze zahrady odstraňují, jelikož samozřejmě plevel nikde v upraveném prostoru nechtějí mít. Je to škoda, o čemž vás ostatně přesvědčíme v tomto článku.

Co všechno bršlice kozí noha obsahuje?

V první řadě spousty vitamínu C. Jedná se o zdroj, který je dokonce bohatší než třeba takový citrón. Vitamínu C obsahuje až 4× více. Jinak ale obsahuje i další látky, mezi které patří třeba:

  • karotenoidy,
  • třísloviny,
  • mangan,
  • železo,
  • tanin,
  • hořčiny,
  • bílkoviny
  • a další.

Bršlice je vynikající pro léčbu bolestí končetin. Pomáhá při revmatu, dně nebo po poranění v oblasti vazů. Typická je i močopudnými účinky. Potřebujete detoxikovat organismus? Máte skvělého partnera. Mimo jiné se používá i při hemoroidech nebo křečových žilách či na hnisající rány.

Bršlice kozí noha

Využití bršlice v gastronomii

Užitnou hodnotu mají především mladší listy bršlice a oddenek. Pokut listy ochutnáte, nejspíše vám připomenou mrkev. Výborné jsou třeba jemně pokrájené na chlebu namazaném máslem. Podobně se konzumuje třeba i pažitka. Hodí se do polévek a není problém je připravit i na styl špenátu. Velmi silný je čaj z bršlice. Ta se nechává luhovat zhruba 15 minut. Maximálně si lze dát dva až tři hrníčky denně. Více už spíše uškodí.

Připravte si koupel

Výborná je i léčivá koupel z této byliny. Pomáhá třeba při křečových žilách. Odvar se tradičně připravuje z čerstvých kořenů bršlice. 100 gramů se jich povaří ve 2 litrech vody a následně nechá dvacet minut odstát. Pak se odvar přilévá do koupele.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *