Kysané zelí už pomalu zraje. Starat se o něj ale musíte pravidelně

Kysané zelí

Tak co, už jste vyzkoušeli letošní kysané zelí? Možná ještě stále čekáte, aby se pořádně uleželo. My jsme nakládali na začátku října a nyní jsme vyzkoušeli. Bylo vynikající, což je do značné míry dáno i tím, že jsme se o něj velmi pečlivě starali. Ne, rozhodně nešlo o nějaké extra složité úkony, nicméně ani v případě kysaného zelí nejsou ony pověstné koláče bez práce. Co je tedy zapotřebí všechno řešit?

Stále pod vodou

Nesmírně důležité je, aby bylo zelí neustále pod vodou, respektive šťávou, která vznikla již na počátku při jeho šlapání a uložení do kameninové nádoby. V momentu, kdy se zelí dostane nad hladinu, nebude schnout, ale začne se na něm objevovat plíseň, která se bude velmi rychle množit. Jestliže se vám toto stane, svařte lehce osolenou vodu a hladinu doplňte. Na sůl nezapomeňte, jinak by zelí ztrácelo kyselost. Pokud jste si na počátku odlili samotné šťávy, máte vyhráno a stačí dolít ji.

Hubka na čištěníFoto: Radek Štěpán

Pozor na plíseň

Plíseň se postupně zřejmě objeví. Nejčastěji se tak stává na kameni, kterým zatěžujeme samotné zelí. Kámen je zapotřebí v pravidelných intervalech omývat a zbavovat onoho nevzhledného povlaku. Stejně tak je třeba odstraňovat kousky, které se dostaly nad hladinu a chytají plíseň.

Kysané zelíFoto: Radek Štěpán

Bílý povlak je třeba čas od času odstranit

Na hladině v kameninovém hrnci vzniká bílý povlak. Jde o přirozenou záležitost, nicméně není od věci jej čas od času odstranit. My tak činíme prostřednictvím hubky na nádobí. Povlak se sice rozpadá na malé kousky, nicméně většinu z nich dostanete bez větších problémů pryč.  

Kysané zelíFoto: Radek Štěpán

Vodní zátka musí být funkční

Pozor dávejte i na vodní zátku. Voda se postupně vypařuje a může se stát, že zmizí úplně. Pravidelně ji doplňujte. Absenci vody zaznamenáte ale nejspíš podle pachu, který bude zelí vydávat. Právě voda slouží jako jeho zmírňovací prostředek.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.