Modrá barva dodá zahradě dynamiku a prostor, pokud na to půjdete chytře

Zástupců modře kvetoucích keřů a bylin najdeme ve svém okolí dost a dost. Není problém vysadit si celou zahradu v uklidňující barvě nebe… Pokud však nechcete, aby jako celek působila unyle a fádně, zapamatujte si pár užitečných tipů.

Modrá je především skvělou barvou pro optické zvětšení prostoru. Stačí si pořídit záhon bělotrnů nebo straček a umístit ho o něco dále od domu. Zahrada získá nečekanou hloubku. A ještě výraznější tento celek bude, doplníte-li ho o tóny bílé – ať už ty květinové nebo třeba v podobě bílé dlažby.

Modrá a žlutá pro větší dynamiku

Na záhoncích s letničkami vidíme modrou často ve společnosti červené. Pro pohodový dojem v zahradě však není přítomnost dvou dominantních barev tak blízko sebe příliš vhodná. Mnohem zajímavější je kombinace modrých odstínů se žlutou. Zkuste třeba do záhonu modrofialové levandule vysadit jeden keřík žlutých růží – budete překvapeni, jak skvělý bude výsledek.

Barva, která zvýrazní další barvy

A stejně to funguje i v případě, že použijete modře kvetoucí rostliny jako doplňkovou výsadbu k jiným dominantám zahrady. Nedáte dopustit na andělsky krásný durman? Obklopte ho květináči s modrými petúniemi. Stříbřitý zvýrazňující akcent pak mohou dodat zvolenému místu i nejrůznější „bodláky“ nebo starčky.

Ozvláštněte jehličnany díky modré

Obklopuje-li vaši zahradu populární plot z tújí nebo prostě máte slabost pro jehličnaté stromy, dejte fádnosti vale právě díky modré. Kromě výše zmíněného bělotrnu vám dobrou službu udělá (po více stránkách) i ostropestřec mariánský nebo okrasné artyčoky. A pokud navíc celou kompozici doplníte éterickou bílou, například v podobě oblíbeného nevěstina závoje, nebude mít tenhle kout zahrady zkrátka chybu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)