Kdy začít péct první vánoční cukroví a v jakém pořadí to provést, aby bylo všechno na Vánoce ťip ťop

Kdy začít péct první vánoční cukroví: Na začátku prosince nebo i dříve se zamyslete, jaké cukroví budete péct a kolik času tomu chcete věnovat. Poptejte se rodiny a blízkých příbuzných, na co by měli chuť a zda si třeba některé druhy navzájem nevyměníte. Také si rozmyslete, co všechno chcete o víkendech před Vánoci stihnout, bývají adventní trhy, různé kulturní akce a někdy také musíte nakoupit dárky. Po zvážení toho všeho si udělejte časový rozvrh na tři nebo čtyři víkendy před Štědrým dnem.

Tradicí je začít péct cukroví kolem svátku svatého Mikuláše nebo první adventní víkend. Začínejte se suchými druhy, které potřebují rozležet. Bývají to zejména perníčky, zázvorky, sušenková těsta, pracny.

Těsto na perníčky i jiné si připravte během týdne před pečením, potřebuje uležet minimálně 24 hodin. Po upečení cukroví nechte vychladnout a uložte do krabic tak, aby k němu mohla vlhkost, ne do vzduchotěsných. Můžete použít papírové vyložené alobalem nebo plechové dózy. Sušenky zatím neplňte, ale perníčky můžete ozdobit bílkovou polevou ihned.

Jak jdou jednotlivé druhy po sobě

Další jeden nebo dva týdny pečte linecké, vanilkové rohlíčky, ořechy a podobně, poslední týden patří bílkovému cukroví, marokánkám a nepečeným dobrotám. Jeden, maximálně dva týdny před Vánocemi také můžete začít s plněním marmeládou a máslovými krémy, pokud ale děláte pudinkový krém, plňte několik dnů před konzumací, ten se rychle kazí.

Náhledové foto: Pixabay

Nepečené cukroví a plněné pudinkovým krémem uchovávejte v lednici ve vzduchotěsných krabicích vyložených alobalem. Ostatnímu stačí chladná spíž nebo balkón.

Pokud jste z nějakého důvodu nestihli začátek časového rozvrhu a přesto máte rádi perníčky, je tento recept právě pro vás. Z těstem se dobře pracuje a perníčky jsou hned měkké.

Perníčky z „rychlého“ těsta

Suroviny:

 • máslo 120 g (povolené)
 • cukr moučka 120 g
 • vejce 2 ks
 • med 3 lžíce (tekutý)
 • nové koření 2 zrnka
 • hřebíček 5 ks
 • kandovaná pomerančová kůra 1 lžíce (nemusí být)
 • kakao 3 lžíce (nemusí být)
 • čokoláda na vaření 100 g
 • mouka hladká 500 g
 • jedlá soda 10 g

Postup:

 1. Nejprve si utlučeme nebo umeleme koření a nastrouháme na jemno čokoládu. Kandovanou kůru nasekáme na drobno.
 2. Máslo utřeme s cukrem, medem a kořením, postupně přidáme vejce, kandovanou pomerančovou kůru, kakao a čokoládu.
 3. Mouku smícháme se sodou a zaděláme těsto. Nejprve v míse, pak jej vyklopíme do zbytku mouky na vál a důkladně propracujeme. Necháme uležet v lednici nejméně 12 hodin.
 4. Připravíme si plechy vyložené pečícím papírem.
 5. Z těsta vyválíme slabší plát asi 3 mm a vykrajujeme různé tvary. Na plech je dáváme přibližně stejně velké, aby se pekly stejnoměrně.
 6. Pečeme prudce (175-200 °C) asi 4 minuty dle velikosti tvarů. Pokud by se pekly pomaleji, vysuší se.
 7. Po upečení je potřeme žloutkem rozmíchaným v troše mléka, budou krásně lesklé.
 8. Po vychladnutí zdobíme polevou.

 

Zdroj: https://mamapecedoma.com/2020/11/24/kdy-pect-vanocni-cukrovi/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/kdy-zacit-pect-cukrovi.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)