Artritida u psa: jak poznáte, že váš pes trpí touto nemocí

Pes

Artritida u psa se může projevovat nenápadně. Spousta majitelů ani nepozná, že jejich pes trpí, ačkoli se jedná o bolestivé onemocnění. Týká se čistokrevných psů i voříšků, mladých i starých psů. Je důležité, aby majitelé věděli, jak se projevuje, protože jedině tak mohou svému mazlíčkovi pomoci. Toto onemocnění má podobné projevy a průběh, jako u člověka. Vždy, když váš pes reaguje jinak, než je obvyklé, je třeba zvýšit pozornost.

Co je artritida u psa?

Artritida je degenerativní onemocnění kloubů. Určitá forma artritidy může být způsobena dysplazií, což je rozvolnění struktury kloubů, díky čemuž klouby postupně degradují. Postupně se snižuje masa chrupavkové struktury klouby. Pokud ani v tomto okamžiku nedojde k zahájení vhodné léčby, chrupavka postupně vymizí, takže o sebe začnou třít kosti. To je velmi bolestivé a může to vést dokonce k nehybnosti.

Pes

Foto: Pixabay

Jaké jsou projevy artritidy?

První příznaky jsou nenápadné a často jsou přehlíženy. Postižený pes může mít problémy se vstáváním nebo se může vyhýbat schodům či výskoku na gauč. A to navzdory tomu, že po rovině se pes prohání, jakoby nic. Zkuste už v tomto okamžiku navštívit veterináře, aby diagnostikoval případnou artritidu. Pokud tyto první příznaky přehlédnete, může docházet k dalším. V takovém případě se pes může vyhýbat jakékoli činnosti, rychle se unaví a může začít kulhat. Pokud je nemoc pro psa extrémně bolestivá, může si pes často olizovat tlapky a drápky se mu mohou začít třepit (od malých krůčků tlapkami), odmítá jídlo, je odtažitý, apaticky a může mít také potíže s močením a vyprazdňováním. Nyní už bude třeba ortopedický zákrok.

Léčba artritidy

Léčba je bohužel finančně nákladná a nejedná se o jednoduchý proces. Veterinář může zvířeti předepsat léky proti bolesti. Dále pak může být předepsána terapie k regeneraci namožených kloubů a ošetření, která zahrnují injekční podávání přípravků, ale i laserová terapie či masáže.

Prevence artritidy

Ne vždy se dá artritidě předejít, správnou stravou ale můžeme riziko minimalizovat. Důležité je také dostatečné množství pohybu. K tomuto onemocnění jsou náchylnější obézní psi a velká psí plemena.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-zwyrodnienie-stawow-u-psa-objawy-leczenie,nId,5108404

https://www.rajkrmiv.cz/artritida-u-psu/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!