Jaké jsou nejlepší švestky pro pálení slivovice

Kvas

Víte, jaké je nejoblíbenější využití švestek? Samozřejmě slivovice. I když za výraz švestka by vám na Moravě rozhodně nepoděkovali. K výrobě domácích pálenek se dá využít fakticky jakékoli ovoce, nicméně právě tyto plody jsou optimální. Důvodů pro využití právě švestek bychom našli spousty. V první řadě je třeba uvést jenom to, že švestky vyrostou fakticky všude. I v minulosti bylo pro lidi mnohem jednodušší vyrobit pálenku než vařit povidla nebo zavařovat kompoty. Nasbírané švestky se prostě nasypaly do sudů a nechaly kvasit. Po ukončení tohoto procesu už došlo k destilaci.     

Proč právě švestky?

Není to jen vysoká úroda, která pasuje švestky do role jakéhosi krále mezi ovocem vhodným pro výrobu destilátů. Hodně důležitý je také vysoký obsah cukru. Právě díky němu velmi solidně kvasí a vyznačují se maximální výtěžností. Obecně se uvádí, že na jeden litr padesátiprocentní pálenky je zapotřebí 9 až 12 kg švestek. U jablek se hmotnost plodů pohybuje mezi 10 až 13 kg. Hrušek je třeba mít až 16 kg. Švestky jsou také maximálně aromatické, což má pozitivní vliv na skvělou chuť slivovice

 

Kvas na počátku

Kvas na počátku: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Na jaké odrůdy vsadit?

V poslední době byla vyšlechtěna spousta odrůd, které jsou optimální právě pro pálení slivovice.

Domácí švestka

Jakousi klasiku představuje domácí velkoplodá označovaná jako Prunus domestica. Jedná se o odrůdu, která se běžně množila odkopky. Postupně ale zaniká, především kvůli tomu, že mnozí pěstitelé preferují kultivary odolné vůči šárce a jiným chorobám.

Durancie

Hodně starou odrůdou je bezesporu durancie. Právě ona se léta využívala pro pálení slivovice. Typická je bohatými a poměrně pravidelnými sklizněmi. Plody jsou menší až středně velké. Pecka je charakteristicky přirostlá k dužnině.

Švestky

Švestky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Stanley

Pokud chcete mít plody na přelomu srpna a září, nebojte se vsadit na odrůdu Stanley. Ta nabízí vysokou cukernatost a bohaté sklizně. Opět je typická vysokou výtěžností a silnějším aroma.

Toptaste

Pokud bychom měli upozornit na některé nejnovější odrůdy švestek, pak je třeba jmenovat Toptaste. Vznikla křížení odrůd Domácí velkoplodá a Valor. Typická je tato odrůda středně velkými švestkami o hmotnosti od 34 až 40 gramů. Švestky mají vysoký obsah cukru, výtěžnost je tedy maximální.

Za zvážení stojí i další odrůdy

Určitě se není třeba bát také jiných výborných odrůd. Jmenovat bychom mohli třeba Tolar, Tophit, Nectavit, Amers a mnohé jiné.

Kvas: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.