Kdy sklízet a jak uskladnit dýně

Dýně

Máte na zahradě dýně? Aby ne, vždyť se jedná o vynikající rostliny, které dokážou nabídnout spousty skvělých plodů. Ať už pěstujete jakékoli dýně, můžete se těšit na velkou úrodu a také jiné využití. Stačí zmínit pouze halloween. Dýně lze z hlediska gastronomie využít jakkoli. Vynikající jsou třeba polévky z dýně hokaido. Za zmínku stojí i skvělé špagetové dýně, případně mnohé další, jež se zpravidla zavařují.

Kdy sklízet dýně?

Určitě se vyplatí počkat na moment, kdy budou dýně opravdu zralé. Charakteristickým znakem je to, že stopka dýně je zaschlá. Jestliže ještě stopka nebude suchá, měli byste si dát pozor, protože do plodu se mohou dostat bakterie. Ty zapříčiní rychlejší zkázu plodu. Zaschlá stopka by měla být dlouhá cca 5 cm. Když už sklidíte dýni se zelenou stopkou, nechte ji zaschnout na slunci. Klidně ji můžete nechat na zahradě déle. Jen na ně nesmíte zapomenout, aby neprošly mrazem.   

Dýně

Dýně: Foto Pixabay

Jak správně sklízet dýně

Optimální sklizení dýní dokáže prodloužit jejich životnost. Jestliže chcete mít dýně schované na zimu, určitě vyberte plody, jež nejsou nahnilé ani nijak potlučené. Samozřejmě musí mít zaschlou stopku. V opačném případě jsou velmi náchylné k hnilobě. Dýně s ulomenou stopkou určitě neskladujte a využijte je co možná nejdříve. Právě v místě ulomené stopky rády plesniví.

Dýně hokaido

Dýně: Foto Pixabay

Jak efektivně skladovat dýně

Při vhodném skladování dokážou dýně vydržet čerstvé klidně až do jara. Pozor je třeba dát na vlhkost, tu nesnáší. Naopak milují suché prostředí. Ideální je suchý sklep, kde panuje teplota od 10 do 15° C. Dýně lze skladovat klidně i v bytovém domě při teplotě okolo 20° C. Počítejte s tím, že slupka u dýně bude neustále tvrdnout v důsledku odpařování. Slupka po uplynutí delší doby není poživatelná. Lze z ní ale připravit zeleninový odvar. Čím je slupka tvrdší, tím má dýně intenzivnější chuť a zvýšit by se měl i podíl vitamínů.

Načatá dýně může i do lednice

Pokud dýni načnete, vydrží bez problémů v lednici klidně i 3 až 5 dní. Je třeba ji ale pravidelně kontrolovat, jinak zplesniví. Optimální je, když dýni spotřebujete co možná nejdříve.

Dýně: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.