Listy ořešáku: Hodí se do kompostu, nebo ne

Listí z ořechu

Existují dvě skupiny zahrádkářů: Jedni listy ořešáku do kompostu pravidelně dávají, jiní se tomu vyhýbají. Tento spor, zda listy ořešáků do kompostu patří či ne, je velice dlouhý. Důvodem je to, že listy ořešáku se rozkládají pomalu a spousta lidí také věří, že uvolňují nevhodné látky. Obecně ale platí pravidlo, že veškeré listy ze stromů – ovocných i jiných – do kompostu patří. Jak je to tedy s ořešákem?

Kompostovat či ne?

Odborníci se shodují na tom, že listy ořešáku jsou vhodné do kompostu. Pokud bychom chtěli urychlit jejich rozpad, pak bychom je měli nakrájet na menší kousky – můžeme to udělat například drtičem. Na trhu jsou také dostupné různé urychlovače kompostu, které napomáhají rozkladu a jsou proto vhodné. Jako urychlovač se využívá i dusíkaté hnojivo. Listy ořešáku uvolňují po rozpadu listovku, což je látka, která obecně svědčí různým rostlinám. Podporuje je v růstu.

Kompost

Kompost: Foto Pixabay

A co jehličí ze stromů?

Také jehličí je vhodné do kompostu. Protože se stejně jako listy z ořešáka dlouho rozkládá, je vhodné přidat urychlovač. Pokud byste chtěli, můžete do kompostu přidat také podrcené větve či klacíky. I zde je na místě urychlovač. Pozor: Napadené větve, listy ani jehličí do kompostu nepatří!

Proč se listy z ořešáku déle rozkládají?

Listy ořešáku, ale také jeho oplodí, mají mnohé zdravotní účinky. Mezi ně patří antibakteriální účinky. Ty jsou zajištěny antibakteriálními ale také fungicidními (protihoubovými) látkami, které jsou obsaženy právě v listí. A právě díky těmto látkám se listy ořešáku rozkládají déle než listy ovocných stromů.

Jak namíchat kompost s ořešákovým listím?

Základem úspěchu je nekompostovat příliš velké množství ořešákového listí. Když bude toto listí tvořit jen ¼ veškeré hmoty, pak bude doma kompostování čtyři až osm měsíců. Zbylé tři čtvrtiny hmoty pak může být jiné listí, letničky a další obvyklý kompostový materiál.

Listí ořešáku: Náhledové foto Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!