Využijte popel z kamen či krbu: Použijte ho jako hnojivo na zahradě i balkonu

popel

Topíte doma či na chatě v krbových kamnech? Máte rádi dlouhé zimní večery u krbu? Pak určitě řešíte, jak se nejlépe vypořádat s popelem. Nevyhazujte ho, ale využijte ho na zahradě či balkonu. Jak a k čemu efektivně můžete využít popel? Budete mile překvapeni.

Dřevěný popel obsahuje množství minerálů, je tak cenným hnojivem na záhony, hodí se pro vylepšení jílovité půdy. Naopak pro písčité je nevhodný. Popel ze dřeva je zásaditý, z toho důvodu ho použijte pro rostliny, kterým vyhovuje zásaditá půda. Jedná se o ovocné stromy a keře, jako jsou angrešt, rybíz, maliny, ostružiny. Dále pro balkonové květiny, jako jsou muškáty či fuchsie, rovněž ideální pro plodovou zeleninu, tj. rajčata, celer, petržel, mrkev, cibule či pórek.

Vhodné vs. nevhodné dřevo na popel do záhonů

Jedná se o poražené kmeny jehličnatých i listnatých stromů z vlastní zahrady, jakožto ořezané větve jehličnatých či listnatých stromů i keřů rovněž z vlastní zahrady.

Ne každé dřevo se hodí na dřevěný popel do zahrady. Rozhodně se nehodí kmeny a větve stromů z okolí silnic, jakožto dřevo ze starého nábytku ošetřené barvou, lakem či lazurou, napuštěné voskem apod. Nevhodné jsou také grilovací dřevěné uhlí a brikety.

dřevo

Foto: Pixabay

Možnosti hnojení dřevěným popelem

Popel můžete použít nepřímo, tj. přidávat vždy ve slabé vrstvě do kompostu, a pak až promíchaným kompostem hnojit záhony. Druhou možností je přímé přihnojování, kdy cca 250 až 300 ml popela rovnoměrně rozprášíte kolem zeleniny nebo rostlin přímo na záhon o velikosti cca 1 m² a opatrně motyčkou zapravíte do půdy. Popel rovněž můžete rozpustit ve vodě a vytvořit tak tekuté hnojivo. V tomto případě opět použijte cca 250 až 300 ml do velké zahradní konve pro zálivku na 1 m².

Využití proti příliš kyselé půdě

Vzhledem k tomu, že má dřevěný popel vysoké pH, je možné ho použít k neutralizaci příliš kyselé půdy. Zahradní půda musí mít optimálně pH v rozmezí 6,5 až 7,0. Pakliže provedete test vaší půdy a zjistíte, že má pH nižší než 6,5, tak můžete využít popel na posypání a tím tak pH zvýšit. Jednou za zimní období použijte zhruba 60 g na každý m².

Zdroj: prima-receptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay