Jak zachránit orchidej: Uschlá rostlina a další nemoci

Orchidej

Orchideje jsou neobyčejné rostliny, které se vyznačují specifickým růstem i odlišným způsobem pěstování, než na jaké jsme zvyklí u ostatních pokojových rostlin. Díky tomu je ale můžeme v mnohých situacích zachránit – to by se nám například u jiných květin nemuselo podařit. I když situace vypadá vážně, stačí udělat určité opatření, abyste orchidej ještě zachránili

Uschlá orchidej

Pokud vidíte, že orchidej má suché kořeny, není důvod ji vyhazovat. Suché kořeny nejsou schopny absorbovat vodu ani živiny. Pomoci může odřezání poškozených kořenů a listů a přesazení do nového substrátu. Místa řezů posypte dřevěným uhlím, což pomůže rostlině v regeneraci. Suchou rostlinu přeneste do květináče a příliš ji nepřelévejte. Rostliny pravidelně zaléváme tak, jak jsme zvyklí (namočením v kbelíku s vodou na dobu asi 30 minut, každých 7 až 10 dní).

OrchidejFoto: Freeimages

Plíseň orchideje

Pokud je v místnosti příliš vysoká vlhkost a nedochází k pohybu vzduchu, může na orchideji vzniknout plíseň. Obvykle se jedná o plíseň šedou (Botrytis cinerea). Plíseň poznáte podle černých skvrn na květech a šedém povlaku na listech. Také jiné části rostliny mohou být infikovány. Na plíseň šedou obvykle nejvíce trpí bílé orchideje. K jejímu odstranění můžeme použít celou řadu fungicidních přípravků, ale samozřejmě také zlepšením pěstebních podmínek. Pokud na parapetu pěstujete více rostlin, rozestavte je dál od sebe, aby byla umožněna lepší cirkulace vzduchu. místnost pravidelně větrejte a dbejte na to, aby se rostlina nedotýkala okenního skla.

Vrásčité listy

Listy, které vypadají podobně jako harmonika, nejsou pěkné na pohledn. Na druhou stranu jsou ale známkou toho, že orchidej není vitální. Problémem je nízká vlhkost vzduchu. Problém lze tedy odstranit tak, že zvýšíte okolní vlhkost vzduchu. K zalévání je nejlepší používat měkkou usazenou vodu. Při zálivce omyjte také listy rostliny vlhkým hadříkem.

Zdroj info: https://fajnyogrod.pl/porady/jak-uratowac-storczyka-w-roznych-sytuacjach-praktyczny-poradnik/

Náhledové foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!