Přišel nový zákon, který dokáže posílit ochranu koček, měl by platit i u nás?

Šťastná kočka

Vláda ve Švédsku na novém zasedání schválila novější ochranu pro kočky. Nový zákon začne platit od 1.1 2023. Majitelé koček budou muset dbát na to, aby byly kočky stejně označovány a registrovány jako psi. Stále ale zbývá vyřešit, jak naložit s kočkami, které nemají domovy.

Návrh byl schválen proto, že mnozí chovatelé nedokáží uhlídat své mazlíčky a ti jim jednoduše zdrhnou. Očipování koček by mělo usnadnit nalezení kočky. A také zaručit znovushledání s majitelem. Otázkou zůstává, zda tento systém bude co k čemu!

Kočičí zvědavost
Foto: Pexels

Registrujte a označujte své kočky

Proč dělat stejný systém u koček, proč jim takto ubližovat? Vláda to ospravedlňuje tím, že se rozmnožily volně žijící kočky. Ty mohou být nakaženy parazity a různými nemocemi. Při odchytu zvířat, se často podaří odchytit kočky, které už mají majitele, ale nejsou nijak označeny, ani známkou.

Takto označené kočky, pak budou snadněji identifikované a vrátí se zpět k majiteli. Kočka je stále více milované domácí zvíře a společník, protože na rozdíl od lidí, vám nemůže říkat, co máte dělat a snaží se vás utěšit než ponížit.

Bohužel jsou tu i kočky bez domova, které venku mrznou a hynou za strašných podmínek. Návrh prošel, protože by se mělo usnadnit hledání opuštěných koček a zároveň by se dostaly i do péče odborníků. Pokud je to pravda, měly by se zvýšit životní podmínky zvířat.

Válení
Foto: Pexels

Fakta o označování

Zákon sice platí až od nového roku, ale majitelé mohou kočky nechat čipovat už nyní. Označování provádí pověřený veterinář nebo zaškolená osoba, která provádí označování. Označuje se dvěma způsoby. Nejběžnější je zavedení čipu pod kůži, ale ten rád putuje a často se musí aplikovat nový. Druhou možností je tetování.

Tetování se aplikuje na jedno kočičí ucho. Registrace se pak odvíjí podle toho, za jakým účelem je chov směřován. Máte-li útulek, jdete na stránky asociace klubu koček. V případě domácího chovu musíte najít stránky kynologického svazu.

A teď mi řekněte, zda jde o další kontrolu nebo se opravdu někdo snaží o záchranu?

Zdroj: oskarshamns-nytt.se

Náhledové foto: Pexels

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.