Jak využít různé druhy dýní – jak poznat okrasné a kdy si dát pozor na ty jedlé?

Jak využít různé druhy dýní: S podzimem přichází období dýní a ty na nás jukají za každým rohem. Ať už nejedlé okrasné exempláře, kterými zdobíme vnitřek i okolí domu, a nebo jedlé kousky na pultech tržnic i obchodů. A halloweenské lucerničky si k nám už také pomalu nacházejí cestu. Zkrátka podzim a dýně patří k sobě a když už je jich všude plno, pojďme je nějak využít.

Okrasné dýně a co s nimi

Mají většinou drobnější, ale zato velmi dekorativní tvary a spoustu barev. Ty opravdu drobné naaranžujeme například do mísy spolu s ostatními podzimními dekoracemi, které si nasbíráme při procházkách přírodou. Parádu ale budou dělat i samotné drobné tykvičky různých druhů. Většími plody můžeme lemovat třeba chodníček k domu, nebo je naskládat do truhlíků za okny místo odkvetlých muškátů.

Foto: Pixabay

Obří vydlabané a vyřezané dýně patří na sloupky plotů nebo je posadíme na kámen v zahrádce či jen tak do trávy. Za večerního šera opatřené svíčkou jsou tyto lucerničky nejen strašidelné, ale opravdu krásné. Jejich rozsvícení nemusíme omezovat jen na Halloween (naše Dušičky neboli Památka zesnulých). A při jejich přípravě se „vyřádí“ celá rodina.

Jedlé dýně

Pojďme se teď ale zaměřit více na druhy jedlé. Vynecháme obligátní kompot, který vařily už naše babičky z obřích dýní pěstovaných na kompostu. Chuť umělé ananasové tresti mnohé z nás ještě teď děsí ve spaní. S příchodem dalších druhů pěstovaných dýní přišly také nové recepty a mnozí z nás si již jiný než „dýňový“ podzim představit nedovedou.

Vždyť taková krásně oranžová dýně hokaidó rozsvítí při přípravě kuchyň jako slunce, které nám v podzimním šeru často chybí.

Zdroj: https://www.countrylife.cz/jak-na-dyni-hokaido, https://zdravi.euro.cz/leky/dyne-recepty-druhy-pestovani/, https://www.damejidlo.cz/c/blog/3-sladke-napady-jak-zpracovat-vsechny-druhy-dyni/, https://www.kucharkaprodceru.cz/recepty-z-dyne/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)