Sadařův pláč: Nakupujeme jablka z Chile a ta česká hnijí na stromech

Shnilé jablko

Zhruba třetina jablek letos v České republice zůstane na stromech. Doslova tristní zpráva. Kvalitní české ovoce je nechtěné. V supermarketech najdeme naleštěná jablíčka z Jižní Afriky, Polska nebo Chile. Sklizeň jablek u nás je tedy do značné míry ohrožena. Mnozí pěstitelé hledají řešení v podobě samosběrů, nicméně je pravděpodobné, že část sklizně může jít vniveč. Lokální prodeje ovoce zachránit nemusejí.

Ceny energií hovoří jasně

V tomto smyslu se také vyjádřil pro Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR a viceprezident Agrární komory ČR. Konkrétně řekl následující: „Ceny energií pro uskladnění ovoce naznačují, že může být pro ovocnáře levnější část jablek ponechat na stromech.“ Klidně to může činit až jednu třetinu celé úrody. Jen připomeňme, že v loňském roce se sklidilo 115 000 tun jablek.

Náročný život ovocnáře

Podnikání v ovocnářství je v dnešní době velmi složité. Udržet se na trhu je totiž neskutečně náročné. Ostatně dokladuje to i fakt, že ovocnáři v roce 2020 vysázeli pouhých 200 hektarů sadů. Toto číslo je nejnižší do vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004. Dříve se běžně sázelo klidně i kolem 400 hektarů, tedy dvojnásobek. Pokles ovocné plochy u nás je znatelný. Loni šlo o pouhých 16 hektarů.

Sklizeň jablek

Foto: Pixabay

Předotované ovoce jako smutný viník

Dotace křiví trh. O tomto faktu nelze diskutovat. Předotované ovoce je toho jasným dokladem. Stejně tak je třeba uvést i přebytky ovoce, jež v Evropě jsou v důsledku konfliktu na Ukrajině. Dodávky na východ se zkrátka konat nemohou. „Ovocnáři budou donuceni své ovocné stromy vykácet, pozemky vyklučit, zorat a přeměnit na pole, kde místo ovoce raději budou pěstovat řepku a obilí, protože se zkrátka musejí chovat ekonomicky,“ dodává Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR.

Jak je vlastně s podporou tuzemským zemědělcům?

Asi nic moc. Stačí se podívat na jednoduché počty týkající se naší soběstačnosti v tomto segmentu. Odhady Ovocnářské unie hovořily o tom, že v roce 1998 šlo o 75 %, v roce 2020 už ale byla soběstačnost na pouhých 50 % a nyní má klesnout na 35 %. Takže budeme dovážet ze všech koutů světa. Špatně. Zajímavá je iniciativa Najdi svého zemědělce, která umožňuje najít konkrétního sadaře a sklízet v rámci samosběru. To je ale tristně málo, chtělo by to systémové řešení.  

Zdroje info: https://www.akcr.cz/txt/tretina-jablek-zustane-na-stromech-ovocnari-vidi-pomoc-v-samosberech

https://www.ovocnarska-unie.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.