Jak využít batáty v kuchyni netradičně – můžete je třeba přidat do těsta nebo je využít jako zdravé zahušťovadlo

Batáty odrůdy

Jak využít batáty v kuchyni netradičně: Batáty neboli sladké brambory mají v kuchyni mnohostranné využití. Nejsou to brambory, zato jsou energeticky vydatnější a nutričně hodnotnější. Obsahují více cukrů než brambory a chuťově jsou tedy spíše podobné dýni. Oranžové batáty jsou vhodné na vaření a zapékání, ty žluté zase vyniknou při smažení nebo do těsta.

Ipomoea batatas je vědecký název pro sladké brambory alias batáty, které patří do čeledi svlačcovitých, Convolvulaceae. Sladký brambor je dvouděložná rostlina, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale nyní se pěstuje v mnoha zemích po celém světě. Je oblíbenou potravinářskou plodinou, protože je výživný, všestranný a snadno se pěstuje. A jak ho využít?

Batáty v polévce

Přidat je můžete do jakékoli krémové polévkykrémové polévky, kterou zahustí a chuťově obohatí. Oloupané a nakrájené je přimíchejte i do ostatních polévek spolu s jinou zeleninou.

Foto: Pixabay

Batátová kaše

Přidejte je k bramborám na bramborovou kaši, třeba ještě s celerem. Chuť kaše vás určitě příjemně překvapí. Nebo dětem udělejte samotnou sladkou nebo slanou batátovou kaši. Tu sladkou můžete v kombinaci se semínky a ovesnými vločkami konzumovat i jako zdravou snídani.

Batáty v těstě

Vařené sladké brambory využijte místo klasických brambor do gnocchi nebo „bramborových“ knedlíků. Syrové nastrouhejte a použijte do bramboráků nebo lokší. Lokše jsou zvláště výborné pomazané povidly a posypané mákem. Znáte dýňový chléb? Do chlebového těsta místo dýně použijte batáty. Udělejte si netradiční batátovou pizzu. Smíchejte půl kilogramu batátového pyré a 2 hrnky mouky. Vyválejte, obložte jako klasickou pizzu a upečte.

 

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/sladke-brambory-bataty-povijnice-batatova-pestovani, https://www.zahradnictvi-flos.cz/ipomoea-batatas-yellow-povijnice-batatova-yellow.html, https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/bataty-ipomoea-batatas/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)