Kdy je nejlepší čas přesadit orchidej? Rostlina vám to řekne

Orchidej

I orchidej je rostlina, kterou je zapotřebí čas od času přesadit. Můžete to dělat pravidelně jednou za dva roky, nebo podle potřeby. Přesazováním rostlinu udržujete ve správném růstu a navíc se také staráte o to, aby byl substrát vždy kvalitní a splňoval podmínky pro růst orchideje. To, že je potřeba orchidej přesadit poznáte poměrně snadno. Rostlina vám to totiž sama řekne. Jen je zapotřebí rozeznat její upozornění.

Přesadit orchidej je jednoduché

I když se to na první pohled nemusí zdát, přesazování orchideje je velmi snadné! Orchidej totiž přesazujeme v období, kdy nekvete, takže nemanipulujeme s dlouhými výhonky orchideje. Zemina pro orchideje je totiž lehká a vzdušná, takže nemusíte nic upěchovávat či kořeny náročně čistit apod. Obvykle stačí přesadit orchidej jednou za dva roky, někdy si ale o to orchidej řekne dřív.

Kořen

Foto: Pixabay

Proč přesazujeme orchidej

Důvodem pro přesazení je ten, že časem dochází k rozpadání této hmoty, takže vznikají mnohem menší částečky, které už rostlině nemusí poskytovat dostatečné množství vzduchu. Takový substrát zadržuje více vody, což vede k tomu, že se kolem kořenů soustředí větší vlhkost. A to může způsobit hnilobu kořenů.

Důvod č. 1: Přerostlá orchidej

Orchidej si o přesazení vyložené říká, když začíná růst do strany namísto nahoru. To totiž znamená, že květináč je přeplnění kořeny. To stavu rostliny rozhodně nesvědčí a je zapotřebí orchidej přesadit. A to do zcela nového substrátu a větší nádoby.

Důvod č. 2: Substrát již neplní svou funkci

Obvykle postačí přesadit orchidej jednou za dva roky, aby nedocházelo k degradaci substrátu. Záleží ale také na podmínkách, v jakých substrát máme. Pokud orchidej příliš mnoho zaléváte, může dojít k jeho rozpadu mnohem dříve. Pokud voda neodtéká, vzniká větší vlhkost, která způsobuje rychlejší rozklad substrátu. Proč je to nebezpečné, jsme již uvedli. Zaznamenáte-li navíc zápach z květináče orchideje, je nejvyšší čas orchidej přesadit.

Důvod č. 3: Pevně zamotané kořeny

Pro kořeny orchideje je přirozené, že rostou spletitě. Když se kořeny volně kroutí a překrývají, není to důvod přesazovat orchidej. Pokud jste ale svědky pevně zamotaných kořenů, je to známkou toho, že orchidej potřebuje přesadit. Tím jí poskytnete potřebné živiny, které potřebuje ke kvetení.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/when-to-repot-your-orchid

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-presadit-orchidej-podivejte-se-jake-triky-ma-odbornik-na-exoticke-rostliny

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!