Kočky lákají vyvýšené záhony. Odpudit je můžete rostlinami

Kočka

Kočky jsou nádherná zvířata, která jsou mrštná, mazlivá a hravá. Bohužel vyvýšené záhony je často (podobně jako dětská pískoviště) lákají k tomu, aby zde polehávali či dokonce vykonávaly potřebu. A to rozhodně žádný zahradník nechce. Nemusíte je likvidovat, protože existuje celá spousta nenásilných metod, jak kočky odstranit z vašeho pozemku, nebo alespoň z vyvýšených záhonů. Zde je několik nápadů.

Kočky mohou být prospěšné

Než vyženete kočky ze své zahrady úplně, uvědomte si, že mohou být i užitečné. Likvidují například takové škůdce, jako jsou hraboši, krtci a myši. Na druhé straně ale hrabou, lehají na rostliny či je dokonce ničí drápky či okusováním. Přítomnost koček bychom tedy mohli využít, ale tak, aby nám to neškodilo. Šanta kočičí je rostlina, která kočky velmi přitahuje. Pokud ji tedy vysadíte na místa, která jsou poblíže vyvýšených záhonů, můžete kočku nalákat sem. V šantě se kočka může s klidem vyválet, aniž by poškodila to, co nechcete.

Tyto rostliny kočkám nevoní

Zatímco šanta je naláká, existují také rostliny, které svým pachem kočky přirozeně odpuzují. Může jít o levanduli nebo rostliny, které voní po citronu (citronové odrůdy bylinek, meduňka). Obecně lze říci, že kočky nemají rády rostliny, které píchají a nejsou měkké. Takovou obranou zeď si můžete připravit například z růží, které jste ořezali. Stonky starých růží jsou velké a dlouho se rozkládají, proto se nehodí do kompostu. Můžete je ale položit jako dočasnou vrstvu mulče na rostliny, které nechcete mít rozhrabány.

Kočka

Foto: Pexels

Stříkací odpuzovač zvířat

Je to jednoduchý mechanismus, který ale může mít vyšší pořizovací cenu. Jakmile se kočka (nebo jiný nezvaný host) přiblíží k odpuzovači, ten začne kropit. To kočky zaručeně odstraší. Výhodou je, že je váš záhon hlídaný klidně i 24 hodin denně. Navíc vám to může pomoci při zálivce rostlin. Nevýhoda spočívá v tom, že můžete být pokropeni i vy, když jej zapomenete vypnout.

Lepicí páska

Kočky vyloženě nesnáší, když se jim něco přilepí na tlapky. Lepicí pásku tedy můžete použít tam, kde si kočky nepřejete. V souvislosti s vyvýšeným záhonem bude nejlepší vytvořit z pásky kuličky (tak aby lepily) a umístit je na půdu u rostlin, kde kočky nechcete.

Píchání kočky nesnáší

Další velice účinnou možností je zapíchat do půdy v určitých rozestupech něco, o co se kočka může píchnout (aniž by jí to ublížilo). Vhodné jsou tenké bambusové tyčinky nebo květinový drát nastříhaný na asi 20 cm kousky a zapíchaný do země mezi rostlinami, kde kočky nechcete.

Zdroje info:

https://www.krejsashop.cz/cs/m-511-jak-nenasilne-vyhnat-cizi-kocky-ze-zahrady

https://www.thespruce.com/keep-cats-out-flower-beds-1316069

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!