Nejčastější chyby při použití perlitu v zahradě

Půda

Perlit je úžasný pomocník, když víte, jak jej používat. V zahradě se používá pro usnadnění klíčení a také pro provzdušnění půdy. To ale rozhodně není všechno! Perlit zabraňuje tomu, aby voda stála příliš dlouho u kořenů, protože zlepšuje propustnost půdy. Taktéž zlepšuje texturu jílovitých půd. Avšak také použití perlitu má svá pravidla, která je třeba dodržovat.

Chyby při použití perlitu

Perlit  je název pro přirozeně se vyskytující křemičitou horninu. Jeho hlavní funkcí je napomáhat zadržování vody a zlepšit provzdušnění půdy. Pro získání těchto prospěšných vlastností je ale třeba dodržovat určitá pravidla, abychom získali co nejvíce výhod z perlitu a zbytečně jím neplýtvali.

Substrát

Foto: Pixabay

Nevhodné množství perlitu

Rostliny v samotném perlitu neporostou. Je třeba jej smíchat s určitým podílem zeminy nebo rašeliny. Výrobce obvykle na obalu uvádí, v jakém množství se má perlit smíchat. A toto doporučení je třeba brát vážně. Příliš mnoho ani příliš málo perlitu neudělá takovou službu, jako když je perlitu tak akorát. Například pro výsev je vhodné smíchat jeden díl perlitu a dva díly kompostu (nebo zeminy pro výsev). Po výsevu semínka jen lehce přikryjte vrstvou rašeliny a přikryjte plastem nebo sklem. To zajišťuje vlhkost a urychluje klíčení.

Nedostatek vlhkosti

Pokud pěstujete rostlinu ve směsi s perlitem, neměli byste dopustit to, aby vyschnula. To je také důvod, proč se při klíčení používá plast nebo sklo na přikrytí až do vyklíčení. Směs udržujeme vlhkou jen lehkou zálivkou, v případě výsadby semen pak láhví s rozprašovačem.

Nepoužití drenážních otvorů

Pokud perlit používáme do půdních směsí, které jsou určeny do květináče, vždy bychom měli květináč vybavit drenážními otvory. Díky tomu může přebytečná voda volně odtékat z květináče ven, což zajistí optimální množství vlhkosti. Při přelití nás ani perlit nemusí ochránit před poškozením kořenů.

Zdroje info:

https://www.thegardensuperstore.co.uk/advice-and-inspiration/perlite-how-useful-it-can-be-in-your-gardening-job

https://www.gardenbetty.com/perlite/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!