Křen

Jak uchovat křen

Křen a jeho výrazná chuť má své místo v kuchyni. Je nejen cenným zdrojem vitamínů, ale má i léčivé účinky. Výborný je křen s jablky, červená řepa s křenem, zelí s křenem, nebo i zelný salát s křenem. Křen je nejlepší čerstvý, o tom není pochyb. Spoustu z vás zajímá, jak uchovat tuto pikantní zeleninu. O metodách uchování křenu je náš následující příspěvek. Dozvíte se nejen o pěstování křenu, ale i to, jak křen naložit, usušit či zmrazit.

Křen – pěstování

Jednoleté pěstování křenu není nijak složité. S výsadbou začněte v březnu. Aby byl křen kvalitní, je potřeba ho hnojit organickými hnojivy. Vyžaduje také dostatek vláhy. Pokud křenu nezajistíte dostatek vláhy a živiny, budete sklízet tenké kořeny ostré chuti. Pro výsadbu si připravte zhruba 20 cm dlouhé boční kořeny konzumních kořenů, které jste sklidili na podzim. Tyto kořeny, které by neměly být silnější než tužka, vysaďte do mělkých brázd. Na konci června kořeny odtrhněte a ve střední části z nich odstraňte tenké kořínky. Poté zeminu opět přihrňte. Křen sklízejte na podzim. Ze sklizených kořenů odkruťte listy a kořeny uložte do písku nebo do pařeniště. Slabší řízky použijte k nové výsadbě na jaře.

Jak naložit křen

Jeden ze způsobů, jak křen uchovat, je jeho naložení. To přitom není vůbec složité a nakládaný křen můžete celoročně využít při přípravě mnoha omáček, polévek, pomazánek či salátů. A jak na nakládání? Jeden kilogram kořenů namočte do vody a omyjte. Oškrábané kořeny nastrouhejte na jemném struhadle a promíchejte s několika málo kapkami octa. Ocet se přidává z toho důvodu, aby křen nezačal ztrácet barvu. Připravte si nálev. Svařte dvě malé skleničky vody, pětinu skleničky lihového octa, přidejte sůl a menší množství cukru. Nálev nalijte na křen a promíchejte. Naplňte vyvařené sklenice, zavíčkujte a pasterizujte zhruba 15 minut.

Jak na sušení a mražení křenu

Kořeny očistěte a zbavte je drobných kořínků. Pokud jsou kořeny silnější, podélně je rozřízněte. Při suchém létě můžete nechat kořeny schnout na sluníčku, jinak je uložte do suché a teplé místnosti, případně do sušičky na 40 °C. Křen můžete také buď nakrájet, nebo také nastrouhat. Pak ho rozprostřete a usušíte. Poté ho uložíte do uzavřené nádoby. Příprava křenu na zmražení je následující. Pokud ho chcete zmrazit vcelku, kořeny jen omyjete. V případě, že ho budete chtít sušit nastrouhaný, přidejte do něj citrónovou šťávu proti tmavnutí. Naplňte jím sáčky nebo nádobky a nechejte zmrazit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. vandenberk Odpovědět

    Dobrý den.Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně křenu.Letos jsem si chtěl naložit hlávkový zelí s křenem.Křen jsem si tyčovým mixérem na jemno rozdrtil a uzavřel do sklenic s uzavíratelným víčkem a uložil do ledničky.Křen byl kupovaný v marketu a měl dost velkou sílu.Druhý den jsem ho chtěl použít a uplne z něho vyprchala ta síla.Tak mám zelí s křenem a není to vůbec cítit.Nedávno k pečenýmu kolenu jsem do předu dal očistěný křen na dva dny do vody a stalo se úplně to samý tak nevím kde je chyba.Prosím o radu co dělám špatně.Předem děkuji za odpoveď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *