Jak udělat pečený čaj

Máte-li dostatek ovoce a chtěli byste ho zužitkovat, uvařte si pečený čaj. V zimních večer vás tento lahodný voňavý nápoj zahřeje a dodá vám energii. Navíc je pečený čaj pouze přírodní bez umělých barviv, protože na jeho přípravu potřebujete jakýkoliv druh ovoce, cukr a koření. Zdravější varianta je pečený čaj bez cukru, který je také velmi chutný. Pečený čaj si můžete koupit, ale připravit si svůj vlastní podle své chuti bude jistě tím nejlepším krokem.

Jak udělat pečený čaj

Pečený čaj je lahodný nápoj z upečeného ovoce. Svojí chutí připomíná klasický ovocný čaj, ale pravý čaj v tomto nápoji nenajdete, což je výborné zejména proto, že neobsahuje kofein. Připravit pečený čaj můžete z jakéhokoliv ovoce, které máte zrovna doma. Často si lidé připravují pečený čaj z jablek, protože zejména na podzim je jich dostatek. K přípravě čaje nemusíte použít pouze čerstvé plody. Čaj je dobrý také ze spadených plodů ze stromů, zmrazeného, nebo i kompotovaného ovoce.

Z jakých druhů ovoce připravit pečený čaj

Na pečený čaj můžete využít takřka všechny druhy ovoce. Je jen na vás a vaší chuti, zdali si připravíte čaj pouze z jednoho druhu ovoce, nebo si připravíte lahodný nápoj v kombinaci několika druhů. Velmi dobrý je čaj v kombinaci švestek s hruškami. Děti zase ocení pečený malinový, jahodový či borůvkový čaj. Použít můžete také broskve, meruňky, nektarinky, švestky a spoustu dalšího ovoce. Chutný pečený čaj připravíte také z šípků, bezinek i jeřabin. Pro krásnou sytou barvu přidejte do čaje švestky, bezinky, ostružiny nebo černý rybíz. Pro kyselejší chuť čaje přidejte do směsi více rybízu.

Recept na pečený čaj

Připravili jsme pro vás Nejlepší recept na pečený čaj“. Připravte si dva kilogramy ovoce dle vaší chuti. Všechno ovoce omyjte, očistěte, pokud je potřeba odpeckujte a nakrájejte na menší kousky. Co se týká loupání slupky, tak u jablek a hrušek to není potřeba. Z jednoho citronu nastrouhejte kůru, dužninu rozkrájejte na malé kousky. Vše smíchejte ve větší misce a přidejte osm hřebíčků, mletý badyán, jednu lžičku skořice a jednu celou skořici. Vše promíchejte a rozprostřete na plech. Předehřejte si troubu na 200 °C a plech do ní na 10 minut vložte. Poté na plech přidejte 1 až 2 dcl rumu a maximálně 1 kg cukru. Záleží na vás, jak moc čaj chcete mít sladký. V troubě plech ponechte dalších 20 minut. Za tuto dobu by již ovoce mělo pustit šťávu. Během pečení ovoce občas promíchejte. Připravte si skleničky a nalijte do nich horkou směs. Nahoru můžete klidně přidat ještě jednu lžičku rumu. Skleničky obraťte dnem vzhůru a ještě 5 až 10 minut sterilujete. Sklenice po vychladnutí uložte na chladnější a temnější místo. Do hrníčku si pak dáte 1 až 3 lžičky této připravení směsi a zalijete ji horkou vodou. Necháme 10 minut louhovat a můžeme pít.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.