Jak se jí granátové jablíčko

Granátové jablko je již na pohled velmi zajímavým ovocem. Má velmi lahodnou sladkokyselou chuť a příjemně voní. Je zdravé a má pozitivní účinky na naše zdraví. Přestože má ve svém názvu jablko, s tímto ovocem nemá mnoho společného. V příspěvku se dozvíte, jak konzumovat toto lahodné podzimní ovoce a co z něj můžete připravit.

Granátové jablíčko a zdraví

Granátové jablko je velmi oblíbené zejména pro své účinky na naše zdraví. Je bohaté na vitamíny a obsahuje velké množství stopových prvků. Nejvíce ceněný je na granátovém jablku draslík, který je velmi důležitý pro fungování nervové soustavy a svalů. Granátové jablíčko je velmi bohaté na vlákninu. Obsahuje malé množství cukru, tudíž není kalorické. Dále obsahuje kyselinu jablečnou a citrónovou, která má dezinfekční účinky. Významné jsou flavonoidy, což jsou barviva, která mají antioxidační účinek a taniny, tedy látky s antioxidačním efektem, které mají zároveň protizánětlivé a uklidňující účinky.

Granátové jablíčko – jak se jí

Granátové jablko se nejvíce konzumuje čerstvé. Ke konzumaci je nejen dužina, ale i jadérka. Granátové jablko můžete rozporcovat pomocí nože a dužninu vyberte lžící. Máte-li odšťavňovač, ten zvládne dužinu dobře vymačkat a připravíte z ní výbornou šťávu z granátového jablka nebo z ní lze připravit míchané nápoje. Zrníčky můžete ozdobit dorty či poháry, přidávají se do salátů. Výborné jsou také k drůbeži, rybám, a dokonce i ke grilovanému masu.

Jak poznat chutné granátové jablko

Chcete-li si koupit granátové jablko, je důležité, abyste si přečetli naše rady, jak si vybrat chutný kousek. Plod nesmí být samozřejmě poškozený, ani nijak otlačený, pomačkaný nebo seschlý. Slupka musí být pevná, hladká a lesklá. Plod granátového jablka by měl mít krásnou červenou barvu bez žlutých či hnědých odstínů. Dužnatá membrána, která je mezi zrníčky, by neměla být tuhá. Zrníčka by měla být křehká. Aby vám plod vydržel, doma jej dejte na suché a chladné místo. Nepokládejte ho do misky na stůl, ztratí šťavnatost a začne hnít.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.