Jak správně sušit houby: Teplota 60 C° je milník, které může rozhodnout o jejich kvalitě

Sušené houby ve sklenici

Jak správně sušit houby: Teplota 60 C° je milník, které může rozhodnout o jejich kvalitě. Houby jsou vynikajícím doplňkem různých pokrmů a jejich chuť a vůně se běžně uchovává po delší dobu. Jednou z nejoblíbenějších metod uchovávání hub je jejich sušení.

Výhody správné teploty sušení

Sušení hub lze provádět různými způsoby, pokud však nemáte sušičku, bude vám nejlépe vyhovovat trouba. Ideální teplota pro sušení hub se pohybuje mezi 40 °C a 50 °C, ovšem překročení teploty 60 °C může mít negativní vliv na kvalitu sušených hub. Při vyšších teplotách mohou houby ztratit svou chuť a vůni nebo se dokonce spálit.

Příprava hub k sušení

Začněte tříděním hub a vyhoďte všechny, které jsou poškozené, napadené červy nebo mají viditelné známky hniloby. V případě potřeby odstraňte nohy, které mohou být tvrdší a suší se déle než kloboučky.

Foto: Pixabay

Obecně se také doporučuje houby nemýt, ale pokud jsou obzvláště špinavé, můžete je krátce opláchnout pod tekoucí vodou a poté osušit čistou kuchyňskou utěrkou. Vyvarujte se jejich dlouhému namáčení, protože houby jsou porézní a mohou absorbovat vodu, což může při sušení ovlivnit jejich strukturu. Nakonec je nakrájejte na stejnoměrné tenké plátky nebo kousky.

Sušení hub – postup

Nakrájené houby rozložte na sušící stojany nebo tácy a dbejte na to, aby byly rovnoměrně rozmístěny. Vložte je do trouby nastavené na doporučený teplotní rozsah (40-50 °C) a nechte je několik hodin pomalu sušit. Buďte trpěliví, protože doba sušení se může lišit v závislosti na tloušťce plátků a vlhkosti hub.

K uskladnění sušených hub používejte čisté, suché a vzduchotěsné nádoby, jako jsou skleněné nádoby nebo vakuově uzavřené sáčky.

Zdroj: https://magazin.recepty.cz/clanky/jak-spravne-ususit-houby-aby-nezplesnively-184.html, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/5-proverenych-zpusobu-jak-doma-susit-houby, https://www.houby-rostou.cz/susene-houby-recept/

Náhledové foto: Vlastní archiv Radka Štěpána

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)