Jak zazimovat oleandr, aby vám příští rok kvetl? Pozor na zálivku a světlo

oleandr

Máte na zahradě oleandr? Chcete, aby vám krásně kvetl i v příštím roce? Pak je třeba vědět, jak správně rostlinu zazimovat. Poradíme vám, jak na to, abyste se mohli těšit i v další sezóně na záplavu nádherných květů.

Oleandr patří mezi rostliny, které oslní nádherným květenstvím. Po sezóně je třeba rostlinu správně zazimovat, neboť by jinak nemusela přežít chladné období. Byla by škoda přijít o tuto krásnou rostlinu jen díky zbytečné chybě při zazimování.

Optimální teplota v zimním období

Rostlinu je třeba zazimovat ještě před příchodem prvních mrazíků. Oleandr by nikdy neměl být v místech, kde je teplota nižší než 2 °C. Je vhodné volit lokalitu, kde se pohybuje teplota v rozmezí od 2 do 12 °C. Kdyby byla teplota nižší nebo naopak vyšší, nemusela by rostlina v příštím roce kvést.

Oleandr potřebuje světlo a dýchat

Rostlinu nikdy nedávejte do tmavého prostoru. Výsledkem by bylo opadávání listů. Možným řešením je například staré zrcadlo, které odráží světlo. Rovněž může pomoc fotosyntetická žárovka nebo zářivka se spektrem, které odpovídá dennímu světlu. Pokud však nemáte světlé místo pro přezimování, je možnou variantou umístění oleandru ve tmě. Avšak s jeho cíleným ořezáním, kdy rostlina pak snadno opět obroste.

Oleandr potřebuje kromě světla i dostatečně větratelný prostor. Tím zabráníte riziku nebezpečných a nepříjemných plísní. V rámci pravidelného větrání se však vyvarujte průvanu, který by rostlině neprospěl. Ba naopak.

květina

Foto: Pixabay

Během zimy uzpůsobte zálivku

Během zimy je rostlina ve vegetativním klidu. Dle toho je třeba uzpůsobit zálivku. Proto zalévejte velmi opatrně a dbejte zároveň na to, aby substrát nevyschnul a zároveň v misce nestála voda. Přebytek vody při přezimování má za následek uhnívání kořenů. V zimě rostlinu nehnojte.

A v neposlední řadě nezapomeňte, že oleandr je prudce jedovatý. Myslete na to také při manipulaci. Opatrnost je zde na místě.

Zdroj: ireceptar.cz, bydleni.instory.cz

Náhledové foto: Pixabay