Proč dávat právě teď k jahodám popel a tabák: Pomohou jim se zimováním a zlikvidují přezimující škůdce

Jahody

Proč dávat právě teď k jahodám popel a tabák: Pomohou jim se zimováním a zlikvidují přezimující škůdce. Milovníci jahod vědí, že většina škůdců jahod tráví zimu nejraději co nejblíže zdroji své potravy. Právě proto se v srpnu začínají shromažďovat v okolí jahodových záhonů. A právě proto je třeba na záhon aplikovat popel a tabák.

Dřevěný popel: přírodní prostředek proti škůdcům a hnojivo

První složkou je obyčejný dřevěný popel, u kterého bylo navzdory skepsi některých zahrádkářů vědecky potvrzeno, že odpuzuje mnoho rostlinných škůdců. Dřevěný popel je bohatý na různé prvky – obsahuje základní živiny, jako je vápník a draslík, které obohacují půdu a podporují silný růst jahod. Toto složení nejen odpuzuje škůdce, ale také obohacuje půdu a bojuje proti některým houbovým chorobám.

Tabákový prach: přírodní insekticid

Druhou složkou je tabákový prach, který obsahuje nikotin, přírodní insekticid. Kombinací těchto dvou prvků vzniká silný odpuzovač škůdců, který zároveň zlepšuje půdu a vytváří předpoklady pro úrodnou úrodu v následujícím roce.

Jahody

Foto: Pixabay

Vytvoření ochranné směsi

Směs vytvoříte tak, že smícháte stejný poměr dřevěného popela a tabákového prachu. Tuto směs pečlivě rozprostřete kolem kořenové zóny jahodníků a na jejich listy. Tato směs slouží dvojímu účelu: odpuzuje nežádoucí hosty a zároveň vyživuje půdu, čímž poskytuje optimální podmínky pro prosperitu vašich jahodníků.

Načasování je klíčové

Odradíte-li škůdce od přezimování a obohatíte-li půdu, můžete se těšit na zdravější rostliny a bohatší úrodu. Toto přírodní a nákladově efektivní řešení nejenže prospěje vaší zahradě, ale je také v souladu s udržitelnými zahradnickými postupy, takže je výhodné pro vás i pro životní prostředí.

Zdroj: https://primanapady.cz/clanek-48591-babske-rady-k-cemu-je-vyluh-z-tabaku, https://www.ceskestavby.cz/clanky/zahrady-5926.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)