Jak postavit udírnu

Uzené pokrmy jsou u nás velmi oblíbené. A není nadto si je vyudit doma. Stále více lidí si proto na svých zahradách staví domácí udírny. Typů venkovních udíren je celá řada. Patříte-li k těm, kteří si chtějí postavit udírnu, přečtěte si následující příspěvek, kde se dozvíte, jak si vlastní udírnu postavit.

Typy udíren

Udírnu si můžete vybrat v obchodě a nechat si ji pouze dovézt. Chcete-li si ji přece jen postavit, ale nejste úplně zruční, v obchodech se nabízí stavebnicový systém, který není složitý na poskládání. Většinou je systém vyráběn ze dřeva, sehnat se dá i z nerezu. Necháte-li si postavit udírnu na míru, klidně může být i z cihel. Součástí udírny může být také gril nebo pec na pizzu. Pokud si udírnu koupíte, popřípadě si ji necháte zhotovit na míru, počítejte s tím, že to bude velmi drahé. Vlastní postavení udírny má několik výhod. Postavíte si ji dle vašich představ a požadavků, a i cena nebude tak vysoká.

Na co se zaměřit před stavbou udírny

Nejběžnějším typem udírny je udírna skříňováudírna skříňová. Může být cihlová, dřevěná nebo také plechová. Můžete si postavit jen samostatnou udírnu, nebo dokonce udírnu s grilem či krbem. Záleží na vašich představách a zejména také schopnostech. Důležitý je výběr vhodného místa. Myslete na to, že udírna potřebuje dostatek prostoru. Musíte si pořídit udicí komoru, která bude vyrobena z ocelového plechu, teploměr do udírny, přikládací dvířka pro ohniště.

Udírna – návod na stavbu

Nejprve začněte s betonovými základy. Ty udělejte dostatečně velké. Připravte si výkop pro ohniště, kouřovod a udírnu. Ohniště postavte z kvalitních cihel. Zevnitř ho vyzděte šamotovými cihlami a osaďte ho dvířky pro přikládání. Poté můžete začít stavět z cihel obezdění. Až po ohniště zakryjte celý horizontální kouřový kanál a na základ postavte udicí komoru. Spodní část komory nechejte otevřenou. Při stavbě zdí musí u udicí komory zůstat dilatační spáry. Následně pokračujte ve stavbě vnějšího cihelného pláště. Jakmile se dostanete do výšky, kde bude malý krov střechy, můžete začít omítat. Následně musíte sestavit krov. Nejprve vytvořte základní rám pro krov střechy. Střechou bude procházet také odkouření, které je dobré osadit klapkou, abyste regulovali odchod spalin. Konstrukci  střechy  namořte protipožárním nátěrem. Dokončete vnější omítky a dejte na střešní krokve latě, na které pak položte tašky. Stavba musí vyschnout a teprve poté je možné ji zakouřit. Než začnete udit, nechejte ji pracovat naprázdno.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.