Jak pečovat o bazén? Maximalizujte svůj zážitek z koupání

Bazén

Možnost osvěžit se během horkých letních dnů ve vlastním bazénu je pro mnohé splněným snem. O to víc, pokud se toto domácí koupaliště stane epicentrem zábavy pro vaše děti či dokonce vnoučata. Abyste však z letního koupání vytěžili maximum, je důležité věnovat bazénu dostatečnou pozornost.

Správná údržba se nepodepíše jen pod čistou a průzračnou vodu, ale také pod bezpečnost koupání a samotnou životnost bazénu a bazénového příslušenství. Vhodné je také myslet na kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti zahrnující zahradní vybavení, včetně bazénu, které váš majetek ochrání. Díky tomu si můžete vychutnávat pobyt v bazénu bez strachu z případných škod.

Chraňte bazén před nečistotami

Mechanické odstraňování nečistot by mělo být samozřejmostí pro každého majitele bazénu. To však nezahrnuje jen čištění hladiny od spadaného listí a hmyzu. Alespoň jednou týdně se zaměřte také na čistotu dna bazénu. Skvělými pomocníky při této aktivitě jsou kromě kartáčů či sítěk také bazénové vysavače, které si poradí s odolnějšími usazeninami.

Monitorujte kvalitu vody

Jedním z nejvýznamnějších ukazatelů správné péče o bazén je dobrá kvalita vody. Kromě toho, že by měla být na pohled čistá, bez kalu a zápachu, měla by být také zdravotně nezávadná. Toho dosáhnete díky pravidelnému monitorování její kvality a přiměřené chemické úpravě. Správné hodnoty jednotlivých faktorů zajistí estetickou stránku bazénu, jeho bezpečnost, ale také samotnou životnost.

BazénFoto: Pexels

Měření pH

Začněte měřením hodnoty pH, která se pro zajištění bezpečného koupání musí pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4. Ideální je kontrolovat tyto hodnoty minimálně jednou týdně, při denním využívání bazénu častěji. Vyšší nebo nižší hladina může vyvolat podráždění očí a pokožky, snížení účinnosti chlorových prostředků, kal, zápach nebo zvýšené riziko koroze kovových částí.

Tvrdost vody

Pozornost věnujte také tvrdosti bazénové vody, a tedy množství obsahu vápníku a hořčíku. Ta nesmí překročit hranici 18 °N. Při vyšších hodnotách dochází k vylučování vápenatých a hořčíkových solí z vody, tvorbě usazenin a následnému nabalování nečistot, které se mohou podepsat pod tvorbu řas, bakterií a virů. Tvrdost kontrolujte hned po napuštění bazénu, případně po dopuštění většího množství vody.

Dezinfekce

Dezinfekce patří k základnímu ošetření bazénové vody. Výhodou je především dostupnost široké škály výrobků, mezi kterými určitě najdete ideální produkt přesně pro váš bazén. Kromě tradičních chlorových variant dnes na trhu seženete také bezchlorové alternativy.

Bazén

Foto: Pexels

Pozornost věnujte bazénové technice

Pokud chcete, aby veškeré bazénové příslušenství splňovalo během sezóny svou funkci, při pravidelné údržbě jej nevynechejte. Důležitá je kontrola funkčnosti bazénového filtru, čerpadla, vestavěných světel, ohřevu a dalších komponentů. Mnohé z nich se starají, jak o kvalitu vody, tak o pohodlí při koupání. Pokud objevíte drobné nedostatky včas, ušetříte si spoustu starostí.

Tajemství správné péče o bazén tkví především v pravidelnosti. Pokud mu budete věnovat dostatečnou pozornost v průběhu celé sezóny, odvděčí se vám příjemným osvěžením a dlouhou životností. Kromě sezónní údržby nezapomeňte ani na správné zazimování, které vašemu bazénu pomůže bez závad vydržet chladné měsíce.

Náhledové foto: Pexels

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.